| 123456Anonim123456 a întrebat:

Bună vreau să comand ceva de pe amazon.com și am ceva nelămuriri :
1.Cam în cât timp ajunge coletul?
2. Există taxă vamală?
3.Produsele care vreau să le comand au transportul gratuit în România, atunci dacă ar exista și taxa vamală mai trebuie plătită?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Comenzile sunt livarte la 4-8 saptamani de la plata comenzii
2. Da, exista taxa vamala si plata TVA daca valoarea coletului este peste $100
3. Nu are importanta taxa transportului, ca se plateste taxa la tot ceea ce depaseste $100.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. de la 4 saptamani in sus
2. exista, in functie de valoare pachetului. Cred ca de la suma de 10$ incepe plata taxelor
3. taxa vamala nu are nicio legatura cu transportul

| relian a răspuns:

Tu ne intrebi pe noilaughing intra la aia acolo vezi fiecare ce vand, cum vand.Amazon nu vinde nimic, eu asa stiam, daca tu stii altceva o fi.Amazon e doara un website unde vine sa vinda sau sa cumpere orcine.Deci daca tu vinzi ceva pe amazon, nu-i treaba lu amazon sa trimita pachete, sau sa stie aia daca iti ia tie romanii vama sau nu.Amazon nu-i posta, nici nu vinde ceva, nici nu cred ca iti dau ei tie informatii legate de taxele vamale percepute de mai stiu eu ce tara.
Intri pe amazon ca si cum intri intr-o piata, acolo gasesti un taran care iti vine, sau un vanzator care vinde pantofi.Nu cred ca tu platesti ceva la piata, adica catre piata respectiva, platesti vanzatorului.Deci vanzatoru de pe amazon scrie ce pret, cam cat face pachetu si daca til trimite gratis sau platesti ceva.De taxe vamale aia tu trebuie sa stii, intrebi la posta, dar si la posta trebuie sa le spui de unde anume vine pachetu. Taxele vamale depinde de legaturile tarii cu tara de unde cumperi tu, ce acorduri sunt si etc.
Acu esti lamurit?

| 123456Anonim123456 explică (pentru relian):

Este un site unde poți pune întrebări, am făcut o crimă?

| relian a răspuns (pentru 123456Anonim123456):

E ok man stai linistit, eu ce am spus am facut-o ca si un sfat, adica mai incercati si voi sa ganditi, incepeti sa faceti voi ceva singuri, sa spui ia stai frate sa intru eu acolo la aia sa vad ce zic aia, care este treaba.Eu asta incerc sa le spun la oameni,pentru ca cand faci tu, cand cauti tu, atunci incepi sa inveti, sa vorbesti, sa stii sa cauti ceva, si asa mai departe.De aia avem netu asta sa invatam, nu doar sa intrebam orice, de aia am ajuns asa naspa asteptam la altii sa ne dea mura in gura, si cand mergem sa votam votam PSD laughing oamenii trebuie sa inceapa sa gandeasca ei singuri, sa isi puna ei singuri intrebari, apoi sa incerce sa si raspunda.In sf scuze daca te-ai simtit cumva deranjat de comenatriu meu, desi eu zic ca am si dat raspuns, am spus ce este ala amazon, am spus cine sunt aia care iau vama, cine sunt aia care vand.Deci eu cred ca am raspuns la intrebarea ta sinca f bine.Dar na tu daca crezi ca eu spun gresit, fa cum crezi, crede pe cine doresti tu

| Legion7X a răspuns:

Https://www.google.ro/......utile/amp/

Poate afli ceva de aici