| LyllyAnya a întrebat:

zilele trecute am fost la magazinul Carrefour sa fac o rata(masina de spalat) dar mi-au spus ca nu pot deoarece cu mai multi ani in urma am avut la ei o alta rata pentru un laptop la care ultimele luni nu au fost platite la timp(in acea perioada am rams fara loc de munca si nu am putut plati dar am achitat datoria mai tarziu). acum as dori sa stiu daca pot sa fac totusi rata la un alt magazin sau voi aparea si la ei ca fiind rau platnica pentru acel laptop?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

O să poți, dar peste ceva vreme, când nu se va mai afișa înregistrarea din baza de date cu rău platnici (de la Biroul de Credit) - adică 4 ani.
Pentru a afla dacă te afli sau nu pe lista restanţierilor, trebuie să completezi o cerere specială care poate fi obţinută de pe site-ul instituţiei (www.birouldecredit.ro).

| dolceromania a răspuns:

Nu mai poti face rata la nici un magazin, apari peste tot ca rau platnic.