| tOrch a întrebat:

am comandat din afara UE si mi s-a spus ca trebuie sa fac o declaratie de conformitate altfel produsul nu va pleca, este o minciuna sau este reala chestia asta?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu tu trebuie sa faci declaratie de conformitate! Ei trebuie sa o dea pentru produs.

| tOrch explică (pentru Salontanul):

Atunci de ce cei de la TNT m-au pus sa fac o declaratie?

| Salontanul a răspuns (pentru tOrch):

A! N-ai explicat cum trebuie. Sunt nesimtiti. Le-ar trebui o declaratie de conformitate ca sa faca ce vor ei cu obiectul. Daca ai dovada ar trebui sa faci o reclamatie la protectia consumatorului (ANPC). Probabil vor sa te puna sa spui ca ai primit obiectul in conditii ca sa scape ei in caz de ceva! Nu am auzit de asa ceva desi si eu am lucrat cu ei. Am un fost coleg de serviciu acolo. O sa-l intreb maine si o sa-ti dau raspuns. Nu stiu ce ti-au spus ei!

| mihai69 a răspuns:

Nu cred că e vorba despre o declarație de conformitate, ci de o declarație că marfa cumpărată este pentru uz personal și nu pentru revânzare. Cel puțin asta mi-au cerut mie cei de la DHL. Plus ceva declarații ca să mă poată reprezenta în fața vămii, să scoată produsul de acolo pentru a mi-l aduce acasă.

| tOrch explică (pentru mihai69):

Si cat a durat procesul?

| mihai69 a răspuns (pentru tOrch):

Nu e vorba despre un proces, ci de un import...
Cu DHL expres, toată treaba a durat fix două zile, după ce marfa a ajuns în vamă.