| GrigoreAdrian a întrebat:

Am facut o comanda de Joom si voiam sa intreb ce trebuie sa fac sa ridic coletul de la posta vamala si ce imi trebuie pentru a-l ridica?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu merg la posta vamala. Eu am primit si produse de 80 lei la posta normala. Normal ce-i peste 10 euro (Aprox. 48-49 lei) ar trebui sa mearga la posta vamala. O sa-ti vina avizul in cutia postala si te duci cu Cartea de Identitate (buletine nu se mai fac din 2002) si-l ridici. Eu am peste 100 de comenzi la ei si doar la inceput m-am dus o data la posta vamala. De atunci (2018) nu m-au mai chemat.

| zilog a răspuns:

Trebuie să meargă persoana care a dat comandă, Cu factura scoasă la imprimantă si extrasul de cont bancar
si BULETINUL
+ să ai la tine niște bnai dacă te chemă la poșta vamală asta inseamnă este posibil să te pună să plătești tva-ul
sau mai grav dacă produsul respectiv care se află in cute in românia costa 400 euro si tu l-ai cumpărat la 100$
atunci cei de la vamă il re evaluează la prețul lui real din România și te pune să plătești TVA la prețul produsului respectiv din magazin ul din România.

| CristianCristithpn a răspuns:

Pai ai facut comanda online in care ai adaugat emailul si nr de telefon, si vei primi un email in care poti vedea unde se afla coletul. Iar cand e in apropiere suna pe numarul lasat pentru a se asigura ca poate veni la casa dvs cu coletul

| Salontanul a răspuns (pentru CristianCristithpn):

Pe Joom nu se face inscriere cu telefonul. Prin e-mail nu pot sa-l anunte pentru ca Joom nu stie cand ajunge coletul. Crede-ma! Am peste 100 de comenzi la ei.