| hcioltea a întrebat:

Am o intrebare referitoare la pin-ul paysafecard.Am uitat pinul si am primit un mesaj ca am acumulat 2180 PLUS point si expira in doua saptamani.Imi spune sa arunc o privire in PLUS SHOP sa le transform pana nu este prea tarziu.Mare lucru nu stiu despre paysafe,nici nu mai stiu cand mi-am facut un cont la ei si ce date am introdus(aici ma refer la date despre carduri bancare, caci din ce am mai citit de pe net as putea afla pinul paysafecard de la banca dar nici nu stiu ce card am folosit). Intrebarea este cum as puteaafla pin-ul si daca numai de pe PLUS SHOP pot face achizitii.
Multumesc

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ca sa faci achizitii nu ai nevoie de acel Shop.
Tu cumperi bonurile Paysafe de la distribuitori (posta, benzinarie, magazin, etc).
Le folosesti unde ai nevoie, de obicei pe STEAM si alte medii online.
Le poti folosi DIRECT (ai acel PIN de 16 cifre, si il introduci cand cumperi ceva.
Problema e ca daca nu folosesti integral suma de pe acel card, e posibil ca restul sa se piarda dupa 15 zile.
Personal am platit doar la inceput de vreo 3 ori direct, si platile le-am facut la interval mic de timp, apoi mi-am facut cont, si am bagat in cont ce ramasese ultima data pe acele 3 carduri. Deci 100% nu stiu daca se pierd, dar asa se aude, au patit unii).
Sau cum ziceam, mergi la banca si iti faci CONT (trebuie sa alegi un nume de utilizator si o parola), si de fiecare data cand cumperi un bon, decartezi suma in cont, si ramane acolo pe perioada nedeterminata. (nu se mai pierde).

Inapoi la cumparaturi cu Paysafe, ca asta era esenta intrebarii tale.
Atunci cand cumperi pe STEAM ceva, folosind Paysafe, primesti niste puncte bonus.
Acele puncte au o durata de valabilitate limitata (90 de zile parca), ce incepe la data cand le-ai primit (adica data la care ai cumparat ceva).

https://www.paysafecard.com/en-gb/lp-products/my-plus/

In linkul de mai sus, vezi si la ce le poti folosi. De obicei, pentru a primi reducere de 10-20% pentru o alta cumparatura pe Steam sau Origin, dar pot fi folosite si pentru Skype (banuiesc ca se transforma in credit pentru sunat international pe telefon)

Pentru o parola noua pentru cont sau aflarea celei vechi (nu un PIN, cum il numesti tu), exista recuperare de parola la logare insa
te poti astepta sa iti ceara sa te legitimezi online, e un serviciu strict, din cauza modalitatii de plata anonime.

| hcioltea explică (pentru NLS):

Le poti folosi DIRECT (ai acel PIN de 16 cifre, si il introduci cand cumperi ceva.
Aici este problema.Acel pin de 16 cifre nu-l stiu.Este vb despre nr acele din 16 cifre de pe card?

| NLS a răspuns (pentru hcioltea):

Acel PIN ti-am mai explicat ca nu are legatura cu contul si cu PAROLA contului.
Este PINul din 16 cifre de pe cardurile (mai exact bonurile) pe care le cumperi de la posta, benzinarii, etc.

Reluam, fiindca vad ca nu ai inteles nimic.
Tu cumperi asa ceva, numai ca in imaginea mea e pe germana, la tine va scrie pe romana.
https://goo.gl/images/JxjLqR
Acolo ai PIN-ul de 16 cifre, insa in poza e 0000-0000-0000-0000
fiindca e doar un exemplu.
Acest PIN il poti introduce direct pe STEAM cand cumperi ceva, si basta, asta e tot.
Daca ramane ceva nefolosit, poti folosi data viitoare cand mai cumperi ceva (de pe STEAM, Origin, etc, - unde accepta Paysafe).
Insa am o banuiala ca dupa 15 zile se pierde ce ramane pe acel bon (sau Card, cum vrei tu sa-i zici).

De aceea, poti intra pe site-ul oficial
www.paysafecard.com
iti creezi un cont (alegi nume de utilizator si parola, si le tii minte/sau notezi undeva), apoi mergi la banca, completezi un formular, si
ti-l valideaza. Dureaza vreo 2 saptamani parca (in Germania cam asa a durat.)
In acest cont poti "varsa" sumele de pe bonurile Paysafe nou cumparate dar de asemenea si acele resturi de care vorbeam mai sus

(Ti-au ramas pe bonul trecut 5, 5 lei si tu vrei sa cumperi ceva de 10 lei, logic ca nu se poate si ramane suma aceea pe bon). Fie daca nu ai cont, o folosesti la cumparatura viitoare
(cand cumperi ceva pe STEAM, poti sa introduci mai multe PIN-uri)
fie daca ai cont, bagi restul de 5, 5 pe cont, si ramane acolo.

Acele puncte Bonus de care zici tu, sunt dovada ca tu ai un cont creat (daca nu ai avea, si ai folosi doar bonuri, nu ai putea primi puncte, nu ar avea unde sa se stranga, fiindca sunt atasate de cont.)
Ce nu stii tu e parola acelui cont.
Acea parola nu are 16 cifre, ci atatea caractere cate i-ai pus tu.

Cand dai Login sa intri in cont, iti apare >>>
Aţi uitat parola?
Aţi uitat numele de utilizator?

Astfel iti poti recupera parola, insa banca (sau cei de la compania Paysafe vor dori sa te legitimeze din cate retin)

Repet:
acele puncte Bonus le primesti pentru cumparaturile facute, si daca le pierzi, nu e mare scofala, nici eu nu le-am folosit niciodata, si am cumparat cu Paysafe in valoare de vreo 500 euro.
Ti-am mai explicat ce poti face cu ele... le tranformi intr-un cupon de reducere (voucher de 10-20% reducere) pentru cumparatura viitoare de pe Steam sau Origin, sau in credit Skype, etc.