| AlexSalling a întrebat:

Am si eu o indoiala foarte mare cu respect la o comanda ce am facut-o pe Amazon.es. Ieri am comandat niste tricouri de la ei, vanzatorul fiind din China. Astazi dimineata am primit mesaj de la DHL ca mi-au fost trimise dar, surpriza, ca trebuie sa le trimit un email catre ei cu o copie a CI-ului meu, continutul pachetului, plus AWB. Eu am mai comandat de pe Amazon de multe ori in trecut dar asta este prima oara cand mi se intampla asa ceva. Am sunat la DHL sa aflu daca exista taxe vamale in plus, fata de acolo mi-a zis ca da, dar nu stie exact cat. Voua vi s-a intamplat asa ceva vreodata? Am sa anulez comanda.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Nelson mondialu a patit-o si a fost tepuit de dhl ca nu lau anuntat de taxa vamala. Anuleaza comanda la timp

| AlexSalling explică (pentru mgtow):

Stiu, si mama a venit cu videoclipul lui Nelson Mondialu'. Am anulat comanda, nu le-am trimis copie dupa CI-ul meu sau alte documente cum mi-au cerut. Astept sa vad rezultatul. Nu mai comand online, never.

| mgtow a răspuns (pentru AlexSalling):

Prin paypal poti dar cu chinezii astia e balamuc. Nu-mi plac de ei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexSalling):

Bucuria retailerilor offline cu natafleti ca tine ca pot sa ii jupoaie. Cit de greu o fi sa casti ochii? In loc sa zici mersi ca poti anula comanda fara probleme si nu te costa nimic, iar in viitor sa casti ochii mari, tu gata, te-ai speriat imediat. Pariu ca daca erai atenta nici macar nu te legai la cap cu transportul prin DHL...

| AlexSalling explică (pentru mgtow):

Am anulat comanda pe data de 15, pe 16 mi-au trimis-o iar cand au primit cererea de anulare era deja aici in vama. Ma bucur macar ca chinezul mi-a returnat toti banii inapoi, 74 de euro am dat si i-am primit inapoi integral. DHL stie sa te faca sa iti para rau ca vrei sa-ti comanzi ceva de unde ai putea achizitiona mai ieftin.

17 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

DHL are nevoie de respectivele ca sa plateasca taxele vamale in numele tau si sa te scuteasca de un drum degeaba. THINK!

| AlexSalling explică (pentru GabiDumitrescu):

OK, dar cand imi ajunge coletul va trebui sa le platesc taxele pe care ei le-au achitat la vama?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexSalling):

Pai tu cit ai dat pe tricouri? Cite tricouri? Daca e cazul de taxe, platesti TVA + 8 RON pe valoarea PRODUSELOR (si nu pe cea a transportului, daca a fost transportul tarifat separat). Daca valoarea produselor e de sub 10 EUR (posibil sa ma insel si sa fie 20), atunci nu platesti nimic. Simplu!

| AlexSalling explică (pentru GabiDumitrescu):

Fiecare tricou este 11 euro. Fata de la DHL imi spusese ca exista taxe vamale in plus. Toate costa 44 de euro, iar trasportul este 30 de euro. Am platit 74 de euro.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexSalling):

A, perfect. Deci o sa ai de platit vreo 10 EUR. P.S. De unde ai cumparat si de ce mama naibii te-ai aruncat la transport prin DHL? DHL e scump cu spume. Sfat pentru viitor - plateste prin PayPal ca sa beneficiezi de buyer protection in caz de ceva, iar la transport alege posta clasica.

| AlexSalling explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum am scris mai sus, am cumparat de pe Amazon Spania, vandute de ceva firma chinezeasca, si nu mi s-a specificat ca transportul este prin DHL.

| AlexSalling explică (pentru GabiDumitrescu):

Apropo, DHL ti-a cerut sa le trimiti CI-ul vreodata?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexSalling):

Nu am comandat niciodata prin DHL chestii pasibile de vamuire. Ultima oara am primit niste casti de la Sennheiser din Germania, iar la alea habar nu am nici cit a fost transportul, fiindca a fost review unit pe care mi l-au trimis cu vreo luna si ceva inainte de lansare ca sa ma joc cu ele si sa trag un articol pe tema asta. CI-ul l-am prezentat la oficiul postal vamal cand a fost cazul. Si la posta de cartier cand primesc colete extrene sau interne... tot cu CI-ul trebuie sa ma prezint. P.S. Cind cumperi de pe Amazon intotdeauna vezi prin ce vine cand faci comanda. Buba e ca nu ai fost probabil nici atenta la provenienta - ai comandat de la cineva care probabil face dropshipping - tu ai platit catre Amazon Spania, respectivul care vinde si-a luat comisionul, si chinezul care le produce ti le trimite. Garantat de la chinezi le luai cu cel mult 60% din pretul pe care l-ai dat. Ia si cauta un pic, de curiozitate la o adica. AliExpress ar fi locul perfect.winking

| TheGentleman a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dacă produsul este din U.E., nu plătești taxe vamale.

Am comandat un telefon anul trecut din/prin Polonia a venit cu DHL și când am ridicat coletul mi-au spus că nu trebuie să plătesc nimic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TheGentleman):

Da, corect. Exista insa posibilitatea sa fie dintr-o zona libera de taxe gen Amsterdam si tu vei plati TVA desi LIVRAREA ti s-a facut din UE. Nu vorbesc din auzite, am patit-o.

| Dandinelle a răspuns:

Da, se intampla uneori cand comanzi din China ca trebuie sa platesti taxele vamale, iar cand vine pachetul sa ti-l opreasca la vama, sa te puna sa platesti taxele iar de abia apoi sa poti ridica pachetul de la posta.
Ca sa te scutesti de munca asta poti sa rogi la comanda, in comentariu catre distribuitor sa puna pe pachet lista de produse si ca nu e nevoie de aplicat vama. Am incercat si asa si a mers, comandasem pe AliExpress.

| AlexSalling explică (pentru Dandinelle):

Este o faza. Comanda am facut-o pe Amazon Spania ieri, vanzatorul este din China, iar DHL mi-a dat mesaj de dimineata ca vor o copie a CI-ului meu. Coletul nici nu plecase inca din China. Iarasi, DHL livreaza acasa. Iarasi, vor o declaratie pe proprie raspundere, extras de cont bancar sa fac dovada ca am achitat produsele, pe mine ma lasa rece atata umblatura pentru niste tricouri. Am decis sa anulez comanda. Nu mai fac greseala asta inca o data.

| alina2k18 a răspuns (pentru AlexSalling):

Ei livreaza repede, tu nu stiai ca iti vine prin DHL acasa din moment ce ai platit transportul?
Si da, inca de cand pune chinezu coletul au datele si esti inregistrat in sistem si trec la procedura : trimis buletin, dovada platii, continutul coletului, etc. Orice vine din afara Uniunii europene, ca vine prin posta sau DHL --->> se platesc taxe, in functie de valoarea produselor.