| Dyalema a întrebat:

Bună ziua. Luni, 5 noiembrie, soacra mea s-a prezentat la un magazin Vodafone sa își încarce cartela prepay. Acolo, domnișoarele au păcălit-o sa își facă abonament de 45 de lei lunar pe 2 ani și i-au oferit "gratuit" un telefon care la liber valorează 180 lei. Eu consider ca a fost fraierita. Cum sa plătească 10 euro pentru ca vezi doamne are minute nelimitate în orice rețea și 3 giga de net când ea nu are cum sa intre pe net de pe jaful ala de telefon?
Întrebarea mea este dacă pot anula cumva contractul sau eventual sa ii fac sa ii dea un abonament mai ieftin? La sfârșitul celor 2 ani ea va ieși în pierdere cu vreo 400 lei pe lângă telefon iar ea chiar ar avea nevoie de bănuții ăștia având o pensie mică.

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Suna la *222 și ia legătura cu un operator, îi explici situația și îți spune el ce trebuie sa faci, nu trebuie sa te duci tu unde și-a făcut ea abonament sa te iei de alea că doar nu i-au luat ele buletinul și i-au făcut abonament, suna la relații clienți și vezi ce e de făcut.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Da, se poate anula contractul, categoric! Eu am patit asta la Orange, am sunat la ei si au fost draguti sa recunoasca greseala si l-au anulat dupa cateva zile (in aceeasi zi in care am sunat). Chiar daca la Vodafone sunt mai smecheri, suna la relatii cu clientii si explica situatia, suna de mai multe ori daca e nevoie. Nu te duce in magazin ca nu o sa iti faca nimic acolo, ci suna la relatii cu clientii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai si daca are pensie mica atunci ce biserica ma-si si-a facut abonament? Fraierit in ce sens? Stie ce a semnat, da? Doar daca aveti ceva documente cum ca nu are discernamint mi se pare normal sa va rezilieze contractul. Daca nu, ghinion. E valabil la orice varsta pentru oricine care se poate sterge singur la c*r si semna - cand semnezi ceva, CITESTI DRAQ inainte! P.S. Da, sunt de acord ca majoritatea furnizorilor de telefonie mobila sunt niste hoti, dar nici cu clientii care semneaza cu capul in traista nu mi-e rusine...

| Alexuţ02 a răspuns:

Te duci la sediul mare, tu și vorbești acolo, te duci revoltat și explici frumos situația, abonamentul fiind nou, adică făcut de 1-2 zile maxim, cred că o să ți-l rezilieze.

Foarte urât din partea lor pentru că unele persoane chiar nu știu cu tehnologia / abonamentele și ăștia profită

| Dyalema explică (pentru Alexuţ02):

Este făcut de o săptămână. Noi aseară am aflat ce prostie a făcut. Am fost la ele și nu recunosc ca au fraierit-o. Voi apela la OPC

| Bondarel99 a răspuns (pentru Dyalema):

Nu iti recomand sa incepi sa faci scandal. Repet, tipele alea de la magazin nu pot ele anula contractul deci nu te baza pe ele. Suna la Vodafone la call center, le vorbesti frumos si o sa te ajute daca sunt seriosi. E greseala unui angajat, nu inseamna ca toti sunt asa (chiar daca majoritatea sunt asa), cu vorba buna si cu multe telefoane (daca nu se rezolva din prima) o scoti la capat. Totusi trebuie sa vorbeasca detinatorul abonamentului cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla des din astea(cunosc multe cazuri), la agentiile de telefoane vazand ca au de a face cu persoane in varsta care habar nu au de telefoane, le duc cu vorba, le fraieresc dupa bunul plac. Reprezentantele vorbesc atat de frumos si atat de mult incat te zapacesc, si daca nu esti atent semnezi tot feluri de prostii,
Iar cand vine factura te miri de unde au aparut sumele alea astronomice.