| Mirca_Tony_2001 a întrebat:

Buna ziua TPU am si eu o intrebare, am un laptop Dell cu 4 gb ram procesor 2, 16 Intel celeron dual core, placa video Intel de 32 mb si as vrea sa schimb procesorul cu un procesor AMD Athlon
II X2 340 Dual Core, 3.2 ghz, 1MB,socket FM 2 se merita sal schimb sau sa schimb cu unul, Procesor INtel Pentium 2.6 ghz dual core astept raspunsul vostru alegeti :
-AMD 3, 2GHZ DUAL CORE SAU INTEL PENTIUM 2.6 GHZ DUAL CORE ASTEPT RASPUNSUL VOSTRU VA MULTUMESC! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| xRaFFa a răspuns:

Buna ziua, din cate vad ai un laptop cu 4 GB RAM, un Intel celeron dual core 2.16, placa de 32 mb.

Iti recomand din foarte multe privilegii laptop-ul cu AMD Athlon II X2 340 Dual Core 3.2 GHz socket FM 2, deoarece este un bun sustinator atat gaming, cat si home pc. Nu vei avea absolut nicio problema cu acel procesor absolut genial chiar si pentru multitasking.

Poti fi sigur de achizitionarea variantei laptop-ului cu AMD Athlon II X2 340.

| RB26DETT a răspuns (pentru xRaFFa):

Nu ai nevoie de multi Ghz, ai nevoie de putin si bun! 2.7 dual i5 4210U este cu 50% mai bun decat acel amd 3.6 dual, asa la frecventa de baza amd-ul sta la 3.2, i5-ul la 1.7... totusi...
Daca vrei gaming cauta ceva cu placa video dedicata! De preferat nVidia! Am un laptop cu urmatoarea configuratie : Intel i5 4210U 1.7 dual pana la 2.7, 4 Gb RAM DDR3L 1600mhz, nVidia 840M 2 Gb, HDD 1 Tb, anul trecut l-am luat de black friday cu 2100 de lei! Destul de convenabil zic eu! Un laptop rapid ce are ceva capabilitati in gaming dar si programe, daca ar fi avut 8 Gb RAM ar fi fost super, 4 Gb RAM pentru programele de la Adobe nu ajung! Photoshop-ul merge fara probleme dar daca o dau pe after effects deja se balbaie, RAM-ul sta la 92-99%... asa, sa-ti zic si ce am jucat, GTA 4 cu setari grafice maxime fara pic de lag, nfs mw 2012 cu setari maxime fara lag, far cry 3 cu setari maxime fara lag! BeamNG drive cu setari medii fara lag, destul de ok in gaming, nu prea l-am testat, outlast cu grafica pe maxim fara lag, merg foarte multe jocuri foarte bine pe acest laptop, mai exact Acer aspire V3 572G 64W2!

3 răspunsuri:
| sori88 a răspuns:

Nu se poate pentru ca au soclurile diferite

| AndreyFsk a răspuns:

In locul tau as miza pe Intel, am avut si amd ce-i drept mai slab, dar Intel chiar fac procesoare bune.Eu am un Intel 3.0 Ghz dual-core si crede-ma ca se descurca de minune. Vrei gaming? Cauta sa schimbi placa video! O placa video dedicata de 2 gb 128 biti. De preferat 256 biti ar face fata foarte bine la un procesor de 3. 6Ghz. multa bafta! Pentru mai mult detalii imi poti da un pm.