| Maria_Inna_1996 a întrebat:

Transportul prin cargus este 41 de lei? Ramburs, sa imi aduca mie coletul si expeditorului banii inapoi.Mi se pare foarte mult, am mai comandat o data un produs si a costat tansportul 48 lei si curierul mi s-a spus ca sa emis o greseala.
Cum trebuie sa procedez? E urgent va rog,

Răspuns Câştigător
| patrik986 a răspuns:

Iti zic eu cum sa faci...comanda curierul de pe olx daca nu ai cont fa-ti unul, te duci in contul tau si dai click pe "Comanda curier" si acolo bagi informatiile, cate kg are si etc.iar transportul este 23 pana la 5 kg daca depasesti acele kilograme te taxeaza cu un leu la fiecare parca. Cand comand un curier sa ridice un colet mereu de pe olx comand unul.(este mult mai ieftin)

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă nu are acoperire in zona ta, da. Verifica pe net, poți sa și calculezi km suplimentari. Dacă nu asta e cauza probabil coletul cântărește mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Transportul prin cargus este foarte scump si depinde direct de locatia de unde trimis, unde trebuie sa ajunga si de greutatea pachetului.
Bineinteles ca cargusul are preturi mari, ca de aia este serviciu special rapid.
De ce nu folosesti Posta romana, serviciile lor sunt mult mai ieftine.

Ma rog, cand cumperi ceva pe comanda, serviciul postal este ales de vanzator, si el cere sa platesti si asigurarea de transport a produsului, apoi este pus sa ajunga a doua zi, sa mai faca inca un drum in plus, cand selectezi plata ramburs, ca trebuei sa se intoarca la vanzator sa-i dea banii, ori toate serviciile astea costa foarte mult.
Din pacate, serviciile astae se platesc, daca nu, te urci tu in masina sau tren si te duci acasa la vanzator sa iei pachetul, sa vedem atunci cat te costa pe tine drumul si daca mai spui ca-i scump.