| lolyanna a întrebat:

Cand comanzi ceva de pe ebay si ridici coletul de la vama, ti se adauga si tva-ul? Am intrebat mai multe persoane si unele au trebuit sa plateasca iar altele nu, chiar daca au comandat de peste 10 dolari(sub am inteles ca 100% nu platesti)

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde ce anume comanzi, si dacă cei de pe Ebay trimit coletul in Romania, ca multi de pe ebay nu trimit.

| relian a răspuns:

Cel mai bine este sa intrebi la posta. Poate ca se plateste vama pentru produse elctronice, electrice, motoare chestii de genul asta si pentru haine si alte alea nu sor plati, doar zic nu stiu, cel mai bine intrebi la posta si aia iti zic sigur.

| tpuuser999 a răspuns:

Eu stiu ca e asa: colete din EU ajung la posta si nu ai alte taxe. Coletele din afara EU ajung la vama si daca a costat sub 10E nu platesti nimic, iar peste 10E platesti TVA 19% sau cat mai e acum. Cred ca undeva peste 150E platesti si taxa vamala, care e diferita in funtia de categoria de produse.