| Motisor a întrebat:

Cand stau la soare, chiar saca e inorat si e soare ma incrunt foarte mult ca sa pot sa tin ochi deschiși și clipesc foarte des. Nu e photophobia, nu ma dor ochii sau ceva pur si simplu nu reusesc sa ii tin deschiși, vorbesc cu cineva pe stradă si nu reusesc sa ma uit in ochii lui mai mult de 5 secunde că trebuie sa privesc in jos sau undeva unde nu e lumină... E deranjat. Soluția nu sunt ochelarii de soare pentru că nu toata lumea înțelege ca nu ii porti de fițe să fii cool si nici nu pot comunica cum trebuie daca nu mi se văd ochii... Întrebarea mea e, exista vreo metoda de a creste sensibilitatea la lumina sau daca ochelarii cu lentila fara culoare (ca de sticlă) pot bloca lumina suficient, că am vazut ca sunt cu protectie UV chiar daca nu au culoare, întreb poate este cineva cu aceiași problema si a rezolvat-o, nu sa ma bag in seama pe net ca nu am ce face.

4 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Sapca, palarie cu boruri largi (care e mai recomandata decat sapca, pentru ca protejeaza si urechile)

NU exista ochelari cu lentila fara culoare care sa protejeze de prea multa lumina, iar UV e cu totul altceva care nu are nici o legatura cu prea multa lumina

| Jessica1235 a răspuns:

Și eu mai pățesc așa, probabil din cauza că deși e înnorat afara e destul de multa lumina încât ochii sunt afectați, așa cred eu.

| Larianiel a răspuns:

Nu contează ce spun ceilalți. Fă ce e mai bine pentru tine. Eu port ochelari de soare și când e înnorat afară (când sunt în mașină) pentru că am aceeași problemă. Caută-ți niște ochelari potriviți pentru tine. Dacă nu vrei să exagerezi, caută-ți niște ochelari cu lentile mai deschise la culoare. Nu cred că ochelarii cu lentile fără nicio culoare te ajută cu ceva, dar încearcă și gata.
Succes!

| Tedds a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Este normal, mai ales in cazul in care ai ochii deschisi la culoare. Comanda-ti de pe lensa: https://bit.ly/3nPHP1p o pereche de ochelari de soare cu protectie UV. Eu asta iti recomand, au o gama variata de produse dar si de preturi, dar calitatea lentilelor este cam aceeasi indiferent de pret. Gasesti la pret mic niste ochelari care te protejeaza cu succes.