| H0oByT a întrebat:

Cand sunt cele mai mari reduceri pe PC garage, iar daca cumpar un pc pe piese de la ei (toate piesele de pe site-ul lor), imi monteaza iei pc?

Răspuns Câştigător
| LimitBreaker a răspuns:

Nu, e o taxa. Montare componente, update bios, testare produs.
Nu am incercat niciodata dar imi pare ca platesti 60 lei pentru fiecare componenta, care e cam exagerat.
Vezi ca sunt oameni pe OLX care au oferte mai bune si chiar te ajuta sa si gasesti componentele potrivite la banii care-i ai.
Vezi daca gasesti si pentru orasul tau.
Eu mi-am facut singur calculatorul si nu e greu, trebuie doar rabdare ca tutoriale pe net se gasesc destule.
Daca vrei sa stii cele mai mari reduceri instaleaza extensia de browser Pricey. Te ajuta sa vezi ce pret a avut produsul in ultimii 2 ani.
Sau folosesti compari.ro ca sa cauti pe alte site-uri. Eu am cumparat de pe vexio.ro. E bine sa verifici ca de exemplu placa video si procesorul a fost cel mai ieftin pe CEL.ro.
De asemenea poti sa gasesti site-uri unde zici suma in dolari/euro pe care vrei sa o dai si iti zice ce componente merita.
Nu te grabi ca unele componente sunt scumpe si proaste.
Gandeste-te ca un PC poti sa-l ai pana la 10 ani sau macar il vinzi cand ai bani de altul mai bun si te-ar ajuta daca iei componentele potrivite.
Inainte era mai greu cu compatibilitatea dar acum a devenit foar te usor.
Ce gaming vrei sa faci? Ce monitor ai? Exemplu acum procesorul AMD domina. Acum 5 luni mi-am facut PC-ul deci momentan inca sunt informat cam ce merita, in functie de ce buget ai.

| H0oByT explică (pentru LimitBreaker):

Pai va urma sa imi iau si un monitor, momentan am unul dar nu e cine stie ce, buget 2500 lei. Vreau sa mearga jocurile noi, ultimii 2-3, poate si mai recente, decent.

| LimitBreaker a răspuns (pentru H0oByT):

Ce inseamna jocuri noi? Cyberpunk 2077 de exemplu? Ai monitor full hd sau 2k? 60hz, 70hz, 144hz sau mai mult?
Eu ca sa joc Cyberpunk 2077 cu (fara probleme) 60 FPS, sau 40 FPS cu ray tracing pe un monitor 2k am investit cam 6000-7000 ron.
Probabil nu vrei ceva asa de solicitant ca Cyberpunk 2077 dar as vrea sa-mi zici un joc care vrei sa-l joci si la cate FPS-uri (daca nu-ti pasa, macar 30 trebuie sa aiba ca sa fie jucabil, dar daca e competitiv sau iti pasa de viteza e bine sa fie macar 60), pe monitor full hd sau 2k?

| H0oByT explică (pentru LimitBreaker):

Ma refer la un rdt 2, pubg, apex etc., nu le am prea mult la monitoare, poate daca iti faci o idee unul la 500-600 lei, nu sunt genul sa am pretentii sa joc pe high etc.

| LimitBreaker a răspuns (pentru H0oByT):

Rdt 2 presupun ca e RDR 2 (RedDeadRedemption 2).
Pentru RDR 2 e recomandat Nvidia GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 480 4GB
700-800 ron e RX si GTX 1200-1500 RON. Se gasesc greu si sincer sunt cam scumpe.
Ideea e ca placile video sunt problema in momentul de fata. Din cauza la pandemie nu prea s-a mai produs silicon folosit la masini si placile video. Din cauza ca nu mai e siliconul acela pe piata, nu se mai produc placi video si preturile au explodat.
AMD Ryzen 5 sau Intel i5gen 9 (astea care se gasesc pe piata) costa cam 600-700.
Minim 1400 te duc doar astea.
Placa de baza pleaca de la 400
Carcasa: 200
Sursa 300
Ram: macar 200
ssd macar de 120 gb pentru windows ca sa mearga totul super bine si rapid 100
hdd normal ca sa ai spatiu: cel putin 200 1TB
Probabil o sa mai fie nevoie si de cooler si ventilatoare in caz ca nu are carcasa si procesorul(nu prea e recomandat ala de baza): 200-300 ron.
Deci ce am zis depaseste lejer 2500 ron.
As avea doua recomandari: ori cumperi un PC SH sau componente SH, ori cumperi o consola pentru gaming. Un PS4 PRO gasesti si la 1100 RON. Problema e ca poti face doar gaming si e aiurea rau sa joci shootere pe ea.
Recomand PC dar e un moment foarte nepotrivit pentru criza de silicon si pandemie, care a triplat preturile la unele componente (placa video).
Tu vrei in aia 2500 si monitor, tastatura, mouse?
Iti pot recomanda ceva care merge asa la minim dar care ar putea face un upgrade pe viitor sau ceva care sa vinzi.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, dar îi poti întreba pe ei.

| NLS a răspuns:

Prin august sunt cele mai mari reduceri, dar degeaba le astepti, placi video tot nu vei gasi in stocuri, cel putin nu la pret corect si decent.

Acum o GTX 1660 e minim 3100 RON,
in aprilie 2019 la lansare a fost circa 1400 RON.

Si are deja 2 ani in spate, plus ca nu e o placa puternica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da iti monteaza si iti dau si diploma de fraier ca iti cumperi de la ei cu 100-200 de lei extra pentru fiecare piesa

| Kindofkend a răspuns:

Acum in general piesele sunt scumpe. ca e aceasta "Criza". o sa dureze ceva pana apar "reduceri" si de asemenea sa fie stock.