| Adry05 a întrebat:

Care ceasuri sunt mai rezistente in timp? Cele avand curea din piele sau tip bratara din otel inoxidabil?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abele sunt tot asa de rezistente; doar ca este mult mai sanatoasa cureaua din piele, iar cureaua metalica, desi este mai rezistenta in timp, iti poate produce/favoriza reumatism la articulatia mainii la care porti ceasul. alegerea tu ar trebui sa o ai, in mod responsabil

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Rezistenta ceasului nu depinde de curea. Cureaua din piele se uzeaza in timp si nu mai arata asa bine, bratara metalica isi va pastra aspectul dar nu e exclus sa se rupa daca e de calitate proasta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ceasurile, sau bratarile? laughing

| Adry05 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ceasuri, am precizat.
Ma refer fie asa:
http://www.elefant.ro/......ine-es3988
Fie asa :
http://www.elefant.ro/......ine-es3546

| Adry05 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sau tu vorbeai daca zic de cadran sau bratara? laughing bratara, cadranul nu prea are cum sa fie influentat de bratara.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Adry05):

Reciteste-ti formularea si revizuieste logica prezentarii! tu intrebi care ceasuri sunt mai rezistente; dar ambele sunt identice. apoi amintesti de bratari, ca si cum ceasurile ar fi diferite, in functie de bratara. LOGIC!? laughing laughing laughing

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Uite la aspectul asta nu m-am gandit. Orice bratara metalica sau doar daca sunt ceva mai grele/masive?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Adry05):

Nu intotdeauna temperatura este mai mare decat temperatura corpului; iar transpiratia, firesca, de sub bratara din muuultele zile reci o sa iti provoace reumatism articular. asa am patit si eu si doar dupa 20-25 de ani s-a remediat necazul, dupa ce am renuntat la bratarile metalice

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Abele sunt tot asa de rezistente; doar ca este mult mai sanatoasa cureaua din piele, iar cureaua metalica, desi este mai rezistenta in timp, iti poate produce/favoriza reumatism la articulatia mainii la care porti ceasul. alegerea tu ar trebui sa o ai, in mod responsabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă cumpuri un ceas de calitate (eu optez mai mult pentru cele mecanice), atunci te asiguri că excluzi posibilitatea de a-l pierde. Brățările metalice sunt mai aspectuoase, dar cu timpul își pierd din strălucire, se pot rupe și pierde, odată cu ceasul. Also, pot produce alergie locală, ori cum spune Valeriu, poate cauza reumatism (azi am aflat și eu asta). Curelușele din piele mi se par mai rezistente, se mai uzează cu timpul, însă sunt mai sigure. Eu am de ambele feluri, dar le port prin rotație.