| Sonia822 a întrebat:

Care e diferenta intre boia, paprika si chilli?

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Boiaua este mai pentru "romani" asa. Este ardei rosu pisat. Acesta poate sa fie iute sau duce.
Paprika este variante din exterior pentru boia de ardei, comercializata, care cred eu ca este acelasi lucru (dar in special pentru ardeiul care nu este iute). Plus ca boiaua se mai adapteaza la romani si se prepara in mai multe modalitati, de la regiune la regiune.

Iar chilli (daca la condiment te referi), este tot o "boia" dar facuta doar din chilli si atat. Pentru ca este iute.

Vad ca te-ai dat serios pe bucatarie laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Boia dulce /paprica e din macinarea ardeilor gras din uscati
Boia iute / chili e facuta din macinarea ardeilor iuti

| cristimihailov a răspuns:

Ai ardeii:

La romani, paprika este praful care nu e iute.

Boia este ardeiul iute macinat.

Chilli reprezinta ardei iute in engleza si in general se foloseste pentru iuteala.

| Sonia822 explică (pentru cristimihailov):

M, nu chiar, boia poate fi si dulce, si iute. Intreb de fapt daca boia inlocuieste chilli sau paprika. Si daca e totusi altceva, de gospodinele de la tv de la emisiunile culinare folosesc paprike si nu boia. Sau e un moft de pronuntie?

| cristimihailov a răspuns (pentru Sonia822):

Nu chiar.

Paprika este ardeiul gras uscat si macinat.

Boia este ardeiul iute uscat si macinat (care poate fi sau nu iute)

Chilli inseamna ardei iute.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Sonia822):

Boia iute poate inlocui chili(chili fiind ardei iute mexican), boia dulce inlocuieste paprika (care in ungureste inseamna ardei-simplu nici dulce nici iute ardei si atit).

| Elelei a răspuns:

Boia = paprika.
Boia (de ardei) iute sau dulce, spun romanii.
Paprika (la fel, iute sau dulce), tot boia dar vine din maghiara. O folosesc si romanii din Ardeal.
Chili este ardei iute. Intregi sau pulbere.