| Adry05 a întrebat:

Care e firma cu cel mai natural ulei de masline? Vreau sa-l folosesc pentru tratamente cosmetice, deci nu gustul ma intereseaza, vreau ceva in stare cat mai pura.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Firma nu face diferenta, cauta un ulei obtinut prin presare la rece, prima presa, extravirgin.
Insa cel ieftin din magazine de obicei NU prea e ceea ce cauti (chiar daca scrie Extravirgin pe el. Uita-te la procesul de productie. Nu trebuie sa apara termenul "turte" deloc pe eticheta. Uleiul care contine arome, am vazut ca are mentionat acest lucru pe eticheta, chiar daca foarte ascuns/marunt).

Iar pentru cea mai inalta calitate, daca ai pe cineva in Grecia sau Spania, la ei ar trebui sa apelezi.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi masline (verzi) si iti storci uleiul din ele.
Cel mai natural si sigur. happy

| HadesSs a răspuns (pentru Bula):

Sa imi zici si mie cat ulei ai stors tu dintr-un kg de masline laughing

| alessia5158 a răspuns:

Cumpara direct de la producatorul grec (Andreas si Spiros Diles):https://uleibiomasline.eu/despre-noi/
Uleiul lor are aciditate mai mica de 0.8, este nefiltat, la prima presare (presare la rece!)a maslinelor din soiul Koroneiki( vezi buletinul de analiza:https://uleibiomasline.eu/......nul-2014/)

p.s. vezi cum se face livrarea si plata :https://uleibiomasline.eu/termeni-si-conditii/

| minrest a răspuns:

Toate uleiurile extravirgine sunt la fel de naturale, DAR nu si cele de la supermarket, caci acelea sunt extravirgine cat sa treaca testul. Asa ca iti iei de la un magazin bun de coloniale, de masline sau de uleiuri de masline orice ulei extravirgin.

| HadesSs a răspuns:

Pai iti convine sa folosesti ulei extravirgin in scop cosmetic? Eu zic ca daca folosesti unul din turte de masline are acelasi efect cosmetic doar ca e mai ok la pret

| Adry05 explică (pentru HadesSs):

Vreau doar sa fie cat mai curat. laughing Sa nu aiba alte porcarii care sa-i dea gust sau mai stiu eu ce.

| HadesSs a răspuns (pentru Adry05):

Uleiuri extravirgine in general sunt mai de calitate si nu are gust decat a masline laughing

| Alexandruuu88 a răspuns:

Galioto Nocelara-e o firma italiană

| Adry05 explică (pentru Alexandruuu88):

Se gaseste prin hipermarketuri sau plafare?