| Xozi a întrebat:

Care e treaba cu livrarea prin olx şi cum îţi dai seama dacă e ţeapă?
Am postat ceva anunţ pe site-ul respectiv, iar un potenţial cumpărător tot insistă că vrea livrare prin olx şi că nu acceptă alt tip de livrare.
Am căutat pe net informaţii despre livrarea prin olx şi în sine nu pare ceva foarte dubios, însă am auzit şi de persoane care voiau neapărat livrare prin olx şi se ajungea la furt de date sau la livrare a produsului fără ca vânzătorul să îşi primească banii

Răspuns Câştigător
| Danny28 a răspuns:

Uite un exemplu de mesaj pe care îl primeam eu pe WhatsApp: Acum îți voi explica totul, nu este nimic dificil în asta.
Plătesc eu livrarea. Voi face plata prin OLX și se va emite un link pentru ca să primiți banii în contul dvs. bancar. După ce îi primiți, curierul vă va contacta pentru locația de unde să ridice coletul, puteți da coletul chiar de acasă.

| Xozi explică (pentru Danny28):

Exact aşa au formulat mesajul. Am primit azi în jur de 5 mesaje de genul. Măcar ştiu să mă ţin departe de ele.
Mulțumesc pentru răspuns.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi aici cum functioneaza

https://www.olx.ro/lp/livrare-prin-olx/

Furtul de date si alte nebuni se intampla atunci cand asa zicul cumparator iti trimite ceva link uri dubioase care sunt de fapt clone ale olx si iti cer date sensibile precum datele de la card

| VoidEternal a răspuns:

Daca vrea livrare prin olx tot ce trebuie sa faci tu e sa activezi la anunțul respectiv livrarea prin olx daca nu o ai deja. Orice alte date îți cere, ți le cere în scopuri dubioase.

| nukeyly a răspuns:

Livrarea prin olx>
_OLX are contract cu curierul de aceea un pak trimis asa, are pret mai mic, deci mai avantajos_ex un pak normal
poate fi
la liber 70 ron(tu suni la FAN)
iar prin olx curier 19 ron > [ Se complecteaza in site olx.ro(tu sau cumparatorul) destinatar expeditor telefon etc, bifezi print awb sa fie facut de curier si gata_eu merg pe bani ramburs in plic(10 ron taxa ii ia curierul cash la livrare pak) nu prin banca o data am stat 3 sapt blocat. => in cazu asta te suna FAN-ul ca vine sa ridice pak, dar mai primesti si sms inainte ex: azi 10.10. 2010 se ridica/vine pak awb 123456]

cum îţi dai seama dacă e ţeapă> daca omul nu ridica pak, atunci tu ramai sa platesti drum dus intors la pak tau daca il mai vrei, daca nu ai incredere in destinatar cere avans dus intors de pak asa ramai doar cu timpul tau pierdut.

| Danny28 a răspuns:

Dacă ai primit un astfel de mesaj pe WhatsApp și pare scris dubios, atunci da, e țeapă. În mod normal ar trebui să îți dea mesaj pe aplicația olx, dar dacă ar fi dat acolo, cei de la olx ar fi detectat mesajul și ar șterge contul țeparului.

| Danny28 a răspuns:

Deci dacă primești un link de la un așa zis cumpărător, nu îl deschide, te va pune să îți bagi datele cardului și rămâi fără bani. Blochează numărul respectiv și cam aia e.