| Sonia822 a întrebat:

Castroanele acelea speciale pentru sos (sos de pizza, ketchup, etc) au o denumire speciala? Cum se numesc castronasele in care ti se serveste sosul la pizzerie?

Răspuns Câştigător
| TheMaker a răspuns:

Termenul corect este sosieră. Sosierele bune sunt făcute din porțelan, inox, sau sticlă.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vrei să emoționezi pe careva: spune-i GRAVY

| Sonia822 explică (pentru sierra1):

Pare-mi-se ca asta-i sosul, nu ustensila

| sierra1 a răspuns (pentru Sonia822):

Gugăl zice asta:

https://www.google.com/......ps?/search

alege tu

| Furnicuta000 a răspuns:

Boluri pentru sos

| Iote a răspuns:

@TheMaker a raspuns corect.

| Sekim a răspuns:

Depinde si de pizzerie acum. La mine in oras de exemplu cea mai buna pizzerie serveste sos intr o cutiuta sa spun asa de plastic, nu intr-un bol mic. Cum a spus TheMaker eu cred ca e doar un nume dat de oameni random, nu un nume oficial pentru ca in sine este doar un bol, poate fi folosit pentru orice, nu e strict pentru sos.