| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mari pot fi coletele Internationale pe care le primesti la Posta Romana? Adica pe Aliexpress sunt si biciclete, as vrea sa stiu cum sunt livrate.Ce greutate/volum maxim/a iti poate veni la Posta?

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Cam ce e peste 10 dolari, platesti si TVA la produs, si iti vine la vama locala. Apoi tine cont ca produsele astea mai voluminoase nu au transportul gratuit, si te poate costa cat produsul in sine daca nu mai mult. Dar atata timp cat il platesti si ori tu ori vanzatorul plateste pentru transport, iti va veni, la vama si vei plati si acolo TVA. Daca nu iti vine din China si vine de pe teritoriul UE atunci nu mai trece prin vames si ti se poate aduce acasa de catre un curier.

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate vad eu, nu toti vanzatorii de pe aliexpress fac delivery de biciclete, in Romania.
Am selectat o alta bicicleta de USD $185 si plata postei standard sa o trimita din China catre Romania este de $405, iar la curier ( EMS) este $1400.

| eunuamnume1234567890 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar sa zicem o saltea, sau orice obiect mai mare de 10 kg, se poate sa fie pe langa pretul produsului si al transportului ceva taxe in plus de care sa aflu abia cand ajung la posta sa il ridic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru eunuamnume1234567890):

Bineinteles ca, orice produs care depaseste valoarea de $100 va contine taxe vamale si TVA si va trebuii sa-l ridici personal de la vama locala, dupa ce platesti toate taxele aferente.

| Broskie a răspuns:

De regula cand este vorba de colete mai voluminoase, trebuiesc ridicate de la vama locala, cel mai probabil vei primi prin posta o hartie cum ca trebuie sa te duci sa-ti ridici coletul si cam aia e. Ah, da si trebuie sa si platesti contravaloarea greutatii.
Asa stiu ca este procedura, eu personal nu mi-am comandat niciodata ceva voluminos sau mai scump de 5E de pe aliexpress, sugestia mea este sa eviti chestiile voluminoase si/sau sensibile deoarece il vei gasi pe bucati, prin urmare mai bine iti cumperi direct din tara.