| GEORGEL2012 a întrebat:

Ce inseamna incaltaminte din piele neteda? dar cea din piele sintetica? dar cea din piele intoarsa? care e diferenta intre ele?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pielea neteda este facuta din piele naturala (porcine sau bovine) preparata (slefuita) lucioasa.
Pielea intoarsa este facuta tot din piele naturala, dar la care partea normal-interioara este curatata de grasimi, uscata si intoarsa spre exterior (are aspect catifelat).
Pielea sintetica este facuta din polimeri (materiale sintetice), cu aspect asemanator cu pielea naturala, dar mult mai ieftina.

3 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Pielea sintetica e falsa, musama care la primul frig/zapada creapa. Pielea intoarsa se refera la piele naturala, pretul este altul dar si calitatea. In schimb se curata putin cam greu pielea intoarsa.

| AdrianDanezu69 a răspuns:

Pielea neteda e piele naturala...

| Ygcyttyfftyftytyc a răspuns:

Încălțămintea din piele netedă este piele adevărată de animal, cei din piele sintetică este piele nenaturală, și pielea întoarsă e chiar piele naturală întoarsă sau cusută. P.S: Diferența este că cia din piele netedă e mai scumpă și mai sensibilă!☺️