| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă plată la abonament? Am văzut că la abonament sunt lucruri mai ieftine, de ce?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ieftin cand platesti lunar dar cand aduni tot ce dai pe luna pana la rezilierea contractului iesi mai scump. Platesti lunar o suma de bani

| Violleta2022 a răspuns:

Abonament inseamna plata lunara dar pe o perioada fixa de timp, stabilita conform contractului incheiat intre furnizor si client./consumator.
Exemplu: daca devii abonat telefonic la Telekom si inchei un contract de 3 ani cu ei, poti lua un telefon mai ieftin si servicii mai avantajoase ca pret (data si convorbiri incluse intr-un anume pret), doar pentru ca ei au siguranta ca tu esti prins intr-un contract de 3 ani cu ei, unde vei platii lunar o anumita suma care acopera si serviciile si telefonul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce lucruri, unde?

| IonelIonescu a răspuns (pentru sadrian46):

Pe Orange shop am găsit câteva telefoane la abonament.

| Wr3nch a răspuns (pentru IonelIonescu):

Inseamna ca platesti abonament si o rata lunara. De ex 50 de lei abonament si 50 rata la tel egal 100 de lei lunar. Da vezi ca daca vrei sa renunti la abonament dupa 3 luni fie dai telefonul inapoi fie il platesti la pret intreg.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt lucruri mai ieftine, de ce?
Ca să te provoace să faci abonament cu ei. Apoi nu poți renunța la abonament fără penalizare, până la terminarea lui. Astfel te leagă de ei.