| ș53fan a întrebat:

Ce înseamnă următorul lucru:Că un telefon are un display 18:9?
Și aș vrea să știu informații de la cei care aveți așa ceva: Despre telefonul numit Homtom S7 Black! Începând de la calitate și până la cel mai mic detaliu, specificațiile, tot! Vă rog!

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

18:9 e o timpenie, pentru ca de fapt e 2:1 si reprezinta raportul dintre rezolutia orizontala si cea veritcala. De exemplu 1440 x 720 sau 2160 x 1080 in loc de "traditionalele" 1280 x 720 si 1920 x 1080. Homtom S7 Black e o panarama sinistra la suprapret (650 RON "redus" la eMAG). Vrei telefon mai mult decat decent in banii astia, mai pune doi lei si ia un Xiaomi Mi A1. In alta ordine de idei, HomTomu' ala nu are voie sa coste mai mult de 500 RON, si asta inca fiind un pret umflat. Uite aici - https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1045171.html?wid=11

| DeyCj a răspuns:

Specificațiile despre acest telefon le găsești aici:
https://www.devicespecifications.com/en/model-camera/87ce460b
Nu e cine-știe ce de performant, dar dacă-l cumperi undeva la 5-700 lei nou, ar merita cât de cât.
Cu rezoluția display-ului acolo cred că e o greșeală, și se referă la rata aspect care e 16:9. Nu există 18:9.

| ș53fan explică (pentru DeyCj):

Procesorul de 1300 e bun slab sau potrivit?

| JackR a răspuns (pentru DeyCj):

Ca tot ai publicat specificatiile: la o rezolutie 1280x640, cat are acest telefon, "aspect ratio" este fix 18:9!

| DeyCj a răspuns (pentru ș53fan):

E ok pentru un telefon mobil de clasa lui.

| ș53fan explică (pentru DeyCj):

Procesorul de 1.3 Gh... este bun, mediu sau slab? Adică de exemplu ar duce decent un Minecraft?