| Desembra133 a întrebat:

Ce părere aveți de PALIT?
Am văzut o placa video gtx 1060 de la PALIT și aș vrea sa o cumpăr dar nu am avut niciodată și nici nu prea am văzut pe cineva să aiba deci nu prea am încredere.

14 răspunsuri:
| Striker14 a răspuns:

Cica ar fi o divizie de la Gainward. Review-urile de pe PC Garage arata bine, eu zic ca nu e risc, daca e de la nVIDIA, astia nu lasa orice stift de companie sa le produca placile

| Desembra133 explică (pentru Striker14):

Crezi ca ar fi ok sa il combin cu 8Gb ddr4 si Ryzen R3 1300x?

| Striker14 a răspuns (pentru Desembra133):

As recomanda un ryzen 5 1600 macar...seria 3 ar face bottleneck, sau un i5 sanatos de generatie noua

| Desembra133 explică (pentru Striker14):

Nu prea cred ca am buget de 1600 iar din cate am vazut ryzen 3 1300x bate un i5 7400, ii cam egal cu un i5 7500 dar deja e mult...

| Striker14 a răspuns (pentru Desembra133):

Depinde, daca faci gaming o sa simti diferenta destul de mare cu un i5. Nu te lua doar dupa benchmark-uri sintetice, uita-te la performanta procesoarelor cuplate cu o placa video buna in 3dmark, sa iti faci o parere. Mna, daca nu mai poti astepta, poti sa iti iei 1300x si sa faci upgrade mai tarziu, dar eu zic sa mai strangi bani

| Desembra133 explică (pentru Striker14):

M-am tot uitat pe YouTube și am văzut că performanțele sunt apropiate, ba chiar 1300x cu 1060 a scos mai multe fps in jocuri decât i5 7400 tot cu 1060.Nu mai știu ce să zic, am mai văzut niște discuții pe un grup cum că 1300x bate i5 de asta m-am tot gândit la acest ryzen, fiind și mai ieftin cu vreo 300 de lei decât i5 pe care le văzusem.

| Striker14 a răspuns (pentru Desembra133):

Calitate pret bate ryzen clar, dar depinde ce jocuri vrei sa joci. Eu nu am cautat pe Youtube, dar daca e un canal "serios" ala pe care ai vazut tu benchmark-ul, atunci cumpara ryzen fara ezitare big grin. Desi, parerea mea ramane ca un 1060 e overkill pentru un ryzen 3, as lua macar un 5, ma gandesc si la faptul ca ala o sa-ti tina mai mult, si poate peste 3-4 ani o sa vrei sa schimbi placa video, si investind acum nu o sa fie nevoie sa schimbi si procesorul. Dar daca vrei acum acum sa il ai, go for 1300x big grin

| Desembra133 explică (pentru Striker14):

Pai aici e un video unde ryzen 1300x (OC) a fost testat cu 1060 vs i5 : https://www.youtube.com/watch?v=ZgIYy7xNZm8
Iar aici cu 1080 Ti : https://www.youtube.com/watch?v=18l6Aoy8S18
Si in general Joc Overwatch si Battlegrounds dar mi-ar placea sa ruleze macar jocurile care se vor lansa in 2018-2019 la low in ~60 fps. :)
Acum totusi e un fel de "upgrade" asta deoarece acum am i3 4th 6 ram si 1050 si nu prea cred eu ca mai duce asta. :D
De asta poate il vand si mai scot cativa bani.
Btw cum vine "1060 e overkill pentru ryzen 3" adica e prea puternic? :D :D

| Striker14 a răspuns (pentru Desembra133):

1060 e o placa video f buna, si s-ar putea ryzen 3 sa ii faca bottleneck (adica sa diminueze performanta nativa a placii video. i3 4th gen e slabut pentru 2017, dar 1050-ul inca se tine destul de bine laughing

| Desembra133 explică (pentru Striker14):

I3 4th e varza dar asta mi-a permis placa de baza pe care o aveam tongue laughing
Tocmai de aia incerc sa imi iau alt pc da' acum nu stiu, crezi ca ar fi ok sa las placa video 1060 si sa pun un 1050Ti si in schimb sa pun i5 sau Ryzen 5?

| Striker14 a răspuns (pentru Desembra133):

Daca e 1060 6gb, mergi cu ryzen 3 si ii faci upgrade mai tarziu la procesor. Procesorul te costa mai putin decat o placa video buna....deci ramai cu 1060, mai importanta pentru gaming

| Desembra133 explică (pentru Striker14):

1060 ii de 3gb

| Striker14 a răspuns (pentru Desembra133):

Recomandam de 6 gb, asa ai putea ramane temporar pe 1050, ca tot ti-ar merge bine jocurile atuale, mai ales cu procesor nou

| Desembra133 explică (pentru Striker14):

Totusi nu cred ca as face upgrade mai tarziu, mi-ar placea sa-l iau acum si sa-l tin asa. happy
Am mai vorbit cu niste baieti si au spus ca ii suficient ryzen r3 1300x cu 8 ram ddr4 si 1050 Ti 4gb.
Cica 1300x Oc bate i5 7500 si 1050 Ti din ce am vazut la lansare ii de 2x mai bun ca 1050 care e de 2x mai bun ca 750 Ti laughing, cred ca ar fi suficient. big grin