| Doremifa a întrebat:

Ce pot face daca vanzatorul de pe AliExpress nu imi intoarce banii?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Data viitoare foloseste paypal

| Violleta2022 a răspuns:

Depui plangere la AliExpress.

Totusi, care este motivul de ceri banii inapoi?
Nu ti-ai primit marfa sau nu esti multmit de marfa primita?

| Doremifa explică (pentru Violleta2022):

Nu au acceptat comanda vanzatorii si refuza sa intoarca banii

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doremifa):

Daca comanda a fost finalizata de tine si platita integral conform cerintelor lor pe website, au 2 optiuni: sa trimita comanda, sau sa returneze banii.
Care a fost motivul lor de a refuza comanda?

| Doremifa explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu, nu raspund la mesaje

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doremifa):

Scrie administratiei site-ului si cere-le sa intervina!

| KanameKuran a răspuns:

Daca ai platit prin intermediul PayPal, poti depune plangere ca nu ai primit niciodata produsul, ei iti vor inapoia banii si se vor duce in instanta cu vanzatorul pentru a-si recupera paguba.

| Doremifa explică (pentru KanameKuran):

Cum sa fac asta? Prima data aud de PayPal, imi poti explica, te rog?

| KanameKuran a răspuns (pentru Doremifa):

Daca este prima data cand auzi de PayPal, cel mai probabil nu l-ai folosit pentru a plati.

PayPal este o companie fondata de Elon Musk, ce ofera servicii de plata in toata lumea. Potin intra pe site-ul lor, iti faci un cont pui datele de pe card pe acel cont, si de fiecare data cand vrei sa cumperi ceva de pe net, incearca sa platesti cu paypal.
Q:Cum vei plati?
A:Ti se va cere adresa de email pe care ai folosit-o sa iti creezi contul paypal si parola contului, iar daca ai setat, vei primi un sms de confirmare a platii.

Q:Cum functioneaza plata?
A: PayPal iti va trage banii de pe card si ii vor trimite vanzatorului.

Q: De ce e mai bun paypal?
A: Pe langa protectia pe care am mentionat-o in comentariul anterior, mai este si securitatea. De ex: atunci cand platesti cu cardul online, trebuie sa dai acele numere de pe card, numere pe care vanzatorul le va folosi pentru a trage o suma de bani din contul tau, insa nu exista nicio siguranta ca acel vanzator nu iti va trage o suma mai mare, sau iti va vinde datele altor persoane. Ei bine cu paypal, vanzatorul nu va primi niciodata datele tale, el doar va primi o suma de bani de la paypal.

P.S. nu toate site-urile sau toti vanzatorii accepta paypal ca metoda de plata, dar te sfatuiesc sa nu cumperi de le ei, daca nu accepta paypal sau daca nu ai tu incredere personala in ei.