| AdioTPU a întrebat:

Ce rost au țigările scurte? Mă refer atunci când cumperi K**t de exemplu, există și K**t scurt. De ce s-au diversificat atât de mult țigările in ultimii ani?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Tigaretele au 4 marimi:
70mm - erau tigarile de pe vremuri, de la inceputuri, fara filtru.

84mm - tigari normale, exista de foarte multi ani. Cand au apaut modelele mai lungi de 100 si 120mm, au primit numele de "scurte" pentru a face diferenta. Nu sunt insa scurte, sunt doar "normale".

100mm - au acelasi diametru ca si cele de dinainte, insa au FILTRU MAI LUNG (de aici lungimea extinsa) si un continut mai ridicat de tabac. Plus diferite arome (insa arome pot avea si cele normale (scurte))

120mm - au diametru mai subtire, plus cea mai lunga lungime de pe piata, si se numesc "slim". Si acestea au arome, iar CONTINUTUL DE TABAC e mai REDUS. Sunt cunoscute si ca "tigari pentru femei".

Nu as zice ca s-a diversificat oferta in ultimii ani, prima data am vazut tigari slim in Romania prin 1997-1998, sau chiar mai repede.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca a fost cerinta de la populatie, ca sa satisfaca cat mai multe preferinte si gusturi.

Sunt oameni care nu au nevoie sa fumeze o tigara lunga, fiind suficient sa traga doar cateva fumuri si asa au aparut tigarile scurte.

| doctorandus a răspuns:

Daca o firma diversifica produsele si e rentabil, va continua cu diversificarea. Daca nu e rentabil, va retrage anumite produse de pe piata.

| dullcat a răspuns:

Tigarile scurte sunt mai economice si mai putin nocive, fiindca nu sunt la fel de concentrate.

Diversificarea e un raspuns al extinderii pietei, doarece trebuie sa ai avantaje fata de concurenta, trebuie sa satisfaci si pretentiile in continua crestere ale clientilor, sa atragi mereu prin produse noi, etc.

| Hammurabi a răspuns:

Sunt scurte casă fumezi mai puțin.
(Nu te mira dacă pe principiul ăsta n-or să inventeze și prezervative scurte... laughing )

| Emma30555 a răspuns:

Eu de exemplu prefer țigările slim de la o anumita marca. Probabil îmi plac și cum arata nu știu sa explic exact motivul

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

S-au scos tot felul de țigări pentru a atrage oamenii ca să scoată profit.
Lor nu le pasă de sănătatea oamenilor ci doar de profit și atât.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există mai multe motive pentru care au fost introduse țigările scurte și de ce s-au diversificat atât de mult opțiunile de țigări în ultimii ani:

Conveniența: țigările scurte sunt mai mici și mai ușoare decât cele obișnuite, astfel încât sunt mai convenabile pentru a fi purtate în buzunar sau într-o geantă mică.
Timpul: mulți fumători preferă țigările scurte pentru că pot fi fumate mai rapid, astfel încât fumătorii pot satisface nevoia lor de nicotină într-un timp mai scurt.
Gust: țigările scurte sunt, de asemenea, populare datorită gustului și aromei diferite de țigările obișnuite. Fumătorii caută țigări care să le ofere o experiență de fumat mai plăcută.
Strategii de marketing: Producătorii de țigări diversifică opțiunile de țigări pentru a atrage un public mai larg, de exemplu, tinerii sau femeile, care pot avea preferințe diferite în ceea ce privește gustul și dimensiunea țigărilor.
În general, s-a constatat că diversificarea opțiunilor de țigări este o tactică de marketing pentru a crește vânzările și pentru a menține consumul de tutun. Însă, este important de subliniat că fumatul prezintă numeroase riscuri pentru sănătate și că orice formă de tutun este dăunătoare.