| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac? Am cumparat niste sandale de pe un site din Spania pe 23 martie, plata s-a efectuat imediat.
Pana acum nu a sosit coletul. Am un nr. de Traking dar de pe data de 31 nu mai apare nimic. Ultima informatie este: leaving Beijing Airport going to next airport/seaport.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Am comandat si eu din China, de pe Aliexpress. A durat aproximativ o luna pana au ajuns pachetele (azi le-am ridicat), de retinut sunt 2 lucruri: 1. Informatia de tracking dispare dupa ce coletul paraseste China. Trebuie sa introduci nr. coletului pe siteul Postei Romane la "Track & Trace" ca sa verifici daca coletul a ajuns in tara si unde se afla. Dureaza aproximativ 5 zile din momentul intrarii in tara pana ajunge la oficiul postal de domiciliu (valabil pentru Bucuresti). Vei primi aviz in cutia postala ca si pentru un colet intern.
2. Coletele de valoare mica pentru care nu se datoreaza TVA si eventual taxe vamale vin direct la oficiul postal de domiciliu (banuiesc ca e si cazul tau). Cele de valoare mai mare vin la oficiul postal cu vama. In ambele cazuri primesti aviz in cutia postala.
Cred ca saptamana asta vei primi coletul, in cel mai rau caz va ajunge pe 2-3 mai.

| MuCelMic a răspuns (pentru andreia67):

Tot ce-i aspus este corect! au sosit! Multumesc frumos! meriti funda!

| MuCelMic a răspuns (pentru andreia67):

Cand ai ridicat coletul de la Posta, ti l-au controlat, l-au desfacut sa vada ce e inauntru?

| andreia67 a răspuns (pentru MuCelMic):

Nu. Doar coletele care ajung la posta vamala se deschid si DOAR de catre vames (care este functionar al ministerului de finante). La posta vamala exista un birou special in care lucreaza vamesul in care iti aduce coletul functionarul postal iar vamesul il desface IN FATA TA.

| MuCelMic a răspuns (pentru andreia67):

Pai da, am fost la O.P. si nu mi-a dat coletul, ca trebuie sa ma duc intr-o anumita zi, cand vine vamesul ca sa desfaca coletul in fata mea. Ce porcarie!

10 răspunsuri:
| larrii a răspuns:

Ai putea trimite un mail cu toate datele astea pe siteul de unde ti-ai comandat, sigur au ceva contact. Vezi ce iti raspund, dar cum ai primit si raspunsurile de mai sus, daca e din China....clar ca o sa dureze ceva vreme pana ajunge.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Deci de fapt ai cumparat din China. Ai rabdare, dureaza mult pana ajunge.

| tehno125482 a răspuns:

Ai comandat din china!
va durea vreo 20 zile pana vin

| tehno125482 a răspuns:

Adica 30 de zile

| Roxana19aa a răspuns:

DOAMNE! deci la tine mai e cum mai e ai comandat din China
Da eu c-am comandat din București 2 uleiuri de par,, Mega hair" si a trecut o săptămana si ceva si nu a venit comanda
Am sunat-o pe acea femeie și-am întrebat-o cand vine si mi-a spus ca ma suna ea m-a sunat și-a spus ca trebuie sa ajungă o sa ma sune și-a trecut vreo 3 zile n-a dat nici-un semn
Nici nu Răspunde la telefon
Aiiii deci m-a mințit pe fata! Nesimțiți

| Anastacorndeunicorn a răspuns:

Pai se pare ca ai comandat din China pentru ca acolo scrie Beijing ...stai linistita durează ceva pana vine pentru-ca bănuiesc ca știi și tu cat de departe este China de România.