| anonim_4396 a întrebat:

Cele mai neserioase firme de curierat sunt Urgent Cargus si DPD Curier, iar cele mai serioase sunt FAN COURIER si SAMEDAY de pe eMAG, corect?
Am comandat un laptop de 31 milioane de pe altex si mi l-a pus sa livreze prin Urgent Cargus, am comandat prima zi si a doua zi trebuia sa primesc coletul si ghici nu a ajuns, spune ca o sa mi-l livreze luni dar nu mai am incredere in Urgent Cargus vazand ca nu-mi aduce coletul.Ma intrebam si eu de ce sa nu vina pentru 31 milioane, sunt multi bani si merita dar din pacate asta a fost.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este obligatoriu sa iti vina a doua zi. Nu judeca gresit doar pentru ca tu vrei sa-ti vina laptopul cat mai repede. Nu sunt de acord cu tine.

| RealKing01 a răspuns (pentru darrio2007):

Da dar asa este normal sa ti vina a doua zi, am mai comandat in trecut de la Urgent Cargus si mi-a venit comanda tot a doua zi, dar acum nu stiu ce se intampla de ce nu mai vine nici laptop ul asta. Daca nici luni nu vine le fac reclamatie sun la operatori la firma lor ca am numarul de telefon al lor.

| Catrice a răspuns:

Mama da' ce stresat ești laughing
Și dacă tu faci comanda după ora la care trimit ei coletele în ziua respectiva (după 12 de obicei) în cazul tău în ziua 1, e normal ca ei să-l trimită la curier a doua zi. Pentru, us orele pana ajung la sediul din apropiere, trece ziua și ti-l livrează a 3-a zi.
Poate costa și 10 milioane de dolari nu înseamnă că la preț mare ti-l trimit cu avionul sau cum mai ziceau unii cu dronele ca să-ți ajungă la ușă în 10 minute rolling on the floor

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cu Urgent Cargus am avut si eu neplaceri. Am dat trimiterea vinerea pentru a fi distribuita sambata. Lunea mi-a spus ca o sa o duca la destinatie "poate" martea. A ridicat-o din depozit destinatarul. Si era intr-o perioada linistita. Cica nu au destui angajati. Pai daca nu-i plateste decat cu salariul minim?!

| Nemessys a răspuns:

Ba ori sunt eu prea norocos, ori nu stiu ce-i cu voi ca eu niciodata nu am avut probleme cu serviciile de curierat si mai ales niciodata nu am avut pretentia sa mi se livreze ceva foarte repede. Chiar daca trecuta cand mi-am comandat telefonul mi-a ajuns urmatoarea zi, lucru la care nu m-am asteptat dar uite ca asa a fost sa fie. Depinde si unde stai. Daca stai intr-o parte a tarii, trebuie sa mai fie colete care trebuie livrate in partea aia, ca doar soferul nu o sa plece doar cu coletul tau la drum de la Bucuresti pana... unde stai tu.

| RealKing01 a răspuns (pentru Nemessys):

Am urmarit si livrarea a doua zi, spune ca a adus laptopul din Pitesti si l a adus in Bucuresti, si a doua zi nu l a livrat, am asteptat pana la ora 17:00, nici atunci nu mi l a adus, acum urmeaza sa vedem daca mi l aduce luni. ''Urgent Cargus:Azi la ora 17:08 s-a incercat livrarea, vom incerca livrarea urmatoarea zi lucratoare'' adica luni

| Nemessys a răspuns (pentru RealKing01):

Este o urgenta?

| RealKing01 a răspuns (pentru Nemessys):

Joi dimineata de la ora 06:00 am facut comanda si Vineri a doua zi mi s-a trimis mesaj pe telefon ca '' Azi se livreaza comanda cu tare ramburs cu tare, detalii la numarul de telefon cu tare'' toata ziua am asteptat sa-mi aduca laptopul si nu mi l a adus, normal ca este o urgenta din moment ce firma se cheama Urgent Cargus. Am scris pe net program urgent cargus Bucuresti si m-am uitat la recenzi, doar doua stele s au dat firmei asteia, la altii au mers cand au comandat mie de ce nu mi livreaza coletul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu DPD. De doua ori am mers cu bicicleta pana in centru dupa colet pentru ca domnul curier nu stia strazile. Nu te faci sofer daca nu esti in stare sa te descurci prin oras! Cei mai neseriosi. Vezi ce review-uri faine au pe google. Isi merita soarta de neseriosi. Cu urgent cargus nu am avut probleme. Mereu am comandat de la altex si au livrat la timp.
In schimb cu Fan curier am avut probleme. Aia nu sta mai mult de 10 secunde la poarta si o iau la fuga cu masina, iar trebuie sa merg dupa ei prin oras ca nu mai vin inapoi in ziua aia. Numai a doua zi sa stau iar dupa ei o zi intreaga. Te anunta dimineata la 9 si vin seara la 6 aproape. Rusine si pacat de sistemul de curierat de la multe firme.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa-te sofer pe o masina de curierat, indiferent de firmă si nu vei mai gandi asa. Nu esti singurul care face o comandă.

| Nemessys a răspuns (pentru darrio2007):

Mai bine sa se adune comenzile de pe o zi sau 2 si sa faca un drum intreg decat sa puna 2-3 colete intr-o singura duba si hai. plecarea ca coletele trebuie sa ajunga neaparat urmatoarea zi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Nemessys):

Fii sigur ca nici lui si nici patronului firmei de curierat nu ii convine sa plateasca combustibil pentru 2-3 colete, asa cum spui, pentru un drum la cateva zeci sau sute de kilometri. Asta e logic.

| Mogiojojo a răspuns:

Esti sigur ce zici acolo cu sameday ca ala de acolo ma punea sa-l caut pe acasa in loc sa ma caute el pe mine? 'haideti domnisoara ca sunt aici chiar la barul de langa bloc'. Dar nu blocul meu...