| Kcristy a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa gasesc un PC bun pana in 2500 lei noi....nu prea ma pricep.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......omentarii/

Dupa cum vezi, o placa video fara reviewuri sau comentarii negative.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3252412/

Am ales doar componente de calitate, pentru ca nu are rost sa cheltui bani pe ceva ce are sanse mari sa se strice in mai putin de 1 an.
Dar se pare ca pretul RAM-ului (nesimtit de mare) a stricat socotelile.
Am ales placa aceea de baza, cam scumpa aparent, dar e una cu care garantat nu vei avea probleme.
Procesorul e mai bun decat un i3 (cu destul de mult).
Sursa e un minim de calitate recomandat. Fereste-te de Segotep, B-Twin, In-Win, etc, si de alte nume exotice, care de obicei sunt integrate in sisteme ca cel recomandat mai sus de Ray.

Daca vrei sa ajungi la 2700, se poate, dar trebuie sa faci economie in primul rand la carcasa, (economisesti vreo 30 lei luand cel mai ieftin model). Apoi poti lua o placa de baza ceva mai ieftina, insa microATX. (o poti monta tot in carcasa asta, sau poti opta pentru o carcasa microATX - acelea sunt mai mici, pretul insa nu scade).

Pe viitor, cand mai strangi ceva, iti poti lua un SSD de 250GB, momentan nu incape nicicum in buget, nici macar de 128GB.
Dar cum am trait atatia ani fara, mai poti astepta o vreme.
Si tot foarte indicat ar fi un cooler third-party pe procesor, ceva pe la 150-180RON (Cooler Master, Scythe.).

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru jocuri doar?
sau mai vrei si altceva?
(editare foto- Photoshop, Gimp
editare video- Blender, Premiere, Sony Vegas,
design 3D - 3DS Max, Maya, Rhino, Blender, Cinema4D
proiectare generala 2D-3D- AutoCAD, SolidWorks, Inventor, Creo
proiectare arhitectura - ArchiCad, Revit Architecture, etc
randare - Artlantis, Keyshot, Cinema4D, 3DS Max
streaming pe Youtube sau Twitch?
)
Fara monitor si periferice, presupun...

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Ala sa ti-l cumperi tie.
Te-ai gandit mult pana sa recomanzi un ghiveci dintr-o petarda de sursa, procesor ce a fost destul de tare, in 2011 cand a aparut, cu placa grafica low-end din 2014, ce vine in 3 editii ciudate, si nu stii pe care o ai in sistemul asamblat de hotii de la eMAG?
Geforce GT 730 (64-Bit DDR3) 18. Jun. 2014 GK208
Geforce GT 730 (128-Bit DDR3) 18. Jun. 2014 GF108
Geforce GT 730 (GDDR5) 18. Jun. 2014 GK208

Si chipsetul H61 iti spune ceva? Mie mi-ar fi frica sa pornesc un joc, cu placa aia de baza. Care prevad ca e MSI, ca sa fie totul la "sublim", in sensul negativ.
(doar asa pot obtine profit maxim, punand componente nasoale, despre care nu dau mai nici un indiciu (brand, detalii tehnice), pe care le mascheaza frumos intr-o carcasa tipator colorata sa atraga prostii si nepriceputii )

HDD prevad ca e Hitachi, sau mai rau (Intenso), ca sa faca profit.
Si RAM-ul la pariu ca pe langa firma nasoala, nu depaseste 1333MHz.
Sistemul ala, in 2018, mai mult de 1400 nu merita nici un sfant.

Imi place duma cu 3.8 din titlu, din pacate a trecut 1 aprilie.
2600 are 3, 40 GHz, il am eu.
3. 8GHz obtii prin OC "automat", daca ai o placa de baza care sa aiba optiunea asta, dar pe H61 nu as incerca asa ceva, mai ales cu racirea stock.
La pariu ca nu are vreun Noctua DH14 sub carcasa aia.
Daca ar fi Z68, si un cooler decent, as incerca sa activez aia, desi nici macar asa nu-i indicat, sta in voltaj mult prea ridicat.
Cel mai sanatos lucru pentru un OC, e varianta manuala, unde controlezi (setezi) tu voltajul, din pacate procesorul asta e varianta fara K, asa ca pofta-n cui.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Fiind fata am crezut ca il foloseste pentru ca home user, asa pentru gaming https://www.emag.ro/......D9BM09BBM/

| Kcristy explică (pentru NLS):

Doar pentru jocuri si fara monitor.