| Gabrrrieelll a întrebat:

Cineva mi-a trimis un colet din Australia prin posta, coletul respectiv are o adresa un nume si etc fara nr de tel si nu stiu cand sau cum o sa ajunga, daca imi poate spune cineva unde ajunge in caz de nu sunt acasa si il pierd? ( la posta romana sau unde )

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Va veni acasa un postas care iti va bate la usa, sau iti va pune un aviz in posta daca nu te gaseste acasa.
Trimit frecvent pachete din Australia, doar ca eu le pun express post si intotdeauna pun numarul de telefon al destinatarului.

Daca pachetul este pus cu Australia Post - posta normala, pe mare (sea mail), dureaza 2-3 luni sa ajunga si nu are tracking number.
Daca pachetul este pus Express mail tot prin Australia Post, va ajunge in 5-10 zile si se poate urmarii peste tot conform numarului de tracking, pe care ti-l da cel care ti-a trimis pachetul.
Doar ca sa ai o idee cum funtioneaza Australia Post:
https://auspost.com.au/......ery-times/

Mai exista o posibilitate, ca cel care ti-a trimis pachetul sa fii apelat la o companie privata, si atunci ei au termene diferite de livrare.
Toata informatia o afli de la persoana care ti-a trimis pachetul, prin cine ti l-a trimis si cat este timpul de livrare.

PS Fan curier si alti curieri din Romania NU fac delivery pentru colete internationale!

| Gabrrrieelll explică (pentru Violleta2022):

Cel care mi-a trimis coletul a zis ca nu are un tracking number daca nu e trimis prin dhl a zis ca l a pus la o posta normala sau ceva de genul si cica ajunge in 2 sapt sau mai putin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabrrrieelll):

Eu am trimis acum cateva saptamani cu Australia post (posta australiana) dar am ales un serviciu scump EXPRESSS MAIL care are tracking number pana ajunge la destinatie.
DHL - este un serviciu de curierat, diferit de posat normala.

Asadar, persoana care ti-a trimis pachetul a ales cea mai ieftina optiune, cea de trimis pe mare care dureaza 2-3 luni si nu are tracking number ori un alt serviciu privat de transport, de care nu am auzit.
Asta daca a aales Australia Post.

| Gabrrrieelll explică (pentru Violleta2022):

Da nu are tracking number a Is ca l a trimis prin posta si caeste trimis prin airmail sau ceva de genu tot nu inteleg dc nu are tracking

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabrrrieelll):

Interesant... dar incorect.
Deci, Australia Post care este posta australiana care are 3 servicii pentru colete internationale, pentru Romania:

- Express mail - care este cel mai scump serviciu, dar ARE tracking number si ajunge in 4-10 zile.

- Standard - care este moderat la pret, ARE si el tracking number si ajunge in 7-13 zile

-Economic sea (trimis pe mare) - pret ieftin - NU are tracking number si ajunge in 2-3 LUNI!

Singurul serviciu care NU are tracking number este cel trimis economic, pe mare si care duraeza 2-3 luni.

Vezi linkul trimis de mai jos:
Daca pui mosul pe tipul de serviciu, ti se deschide fiecare si iti spune timp de delivery are si daca contien ori nu tracking.

https://auspost.com.au/......ery-times/

Posibil ca persoana care ti-a trimis pachetul sa fie mai in varsta, sau sa fie una care nu intelege bine engelza ori nu are habar ce serviciu a ales.
vezi si singur linkul de mai sus, ca este cel oficial al postei australiene!

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Tracking number. Verifici cu ala. Daca e din Australia sigur are tracking, nu ai cum sa trimiti fara tracking Au/Ro (am primit, nu vorbesc din imaginatie ca altii). Iei frumos tracking numberul si verifici pe site-ul PR (e o sectiune Track and Trace acolo).

| Lioana a răspuns:

De la Posta Romana iti ridici coletul, oficiul postal caruia ii e arondata adresa ta de livrare.
Daca ai AWB-ul poti urmari pe internet unde a ajuns coletul. Cere-l persoanei care l-a trimis.
Nu-l astepta acasa pentru ca postasii livreaza doar colete care incap in cutia poștală. Nici avize postale nu pun totdeauna. Mie mi s-a intamplat sa nu primesc aviz. Mergi pe la posta si intreaba daca ti-a ajuns coletul.

| dancosti69bos a răspuns:

Daca se trimite prin fan courier cand intra coletul in Romania poti sa i suni sa ti adauge nr