| anonim_4396 a întrebat:

Cum arata borangicul? De unde pot cumpara? Ma fascineaza materialul asta din copilarie, cand citeam despre el in cartile de povesti, dar nici nu stiu cum arata.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Borangicul este un fir de culoare crem, bej, obtinut din gogosile viermilor de matase! Si materialul obtinut din prelucrarea acestui fir poarta denumirea de borangic! Asa cum noi nu mai avem culturi de bumbac, asa nu cred ca mai exista persoane care sa se ocupe cu cresterea viermilor de matase! Cred ca nu vei avea ocazia sa vezi decat daca ai vreo bunica la tara si care a pastrat in lada ei de zestre vreun prosop, fata de masa!

| AlexandruDanu a răspuns:

E un magazin in zona Lipscani care vinde tot felul de materiale, crosete si cam tot ce trebuie pentru crosetat, cusut si alte nebunii de genul asta.
Magazinul cred ca e pe strada Selari, pe partea stanga cum mergi dinspre Lipscani, pe langa pubul, restaurantul sau ce o fi, "Gara Lipscani"
Cauta pe in zona Lipscani si mai mult ca sigur gasesti. Bafta!

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Borangicul e o tesatura foarte fina, realizata din firul gogosilor viermilor de matase.
Produse din borangic poti sa gasesti in magazinele de artizanat. Aici poti sa vezi prosoape de borangic: http://www.okazii.ro/......n-buc.html
Sau o marama de borangic aici: http://www.linkmag.ro/anunturi/haine/vanzari/galati/galati/marama~3039.html

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La Muzeul Taranului Roman in Piata Victoriei exista un magazin in care mesterii populari isi vand produsele. Acolo am vazut niste naframe de borangic fine ca spuma laptelui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Borangicul e o tesatura foarte fina, realizata din firul gogosilor viermilor de matase.
am eu prosoape de borangic de vanzare.pretul e negociabil. daca doresti contacteza-ma pe id pussycat_doll108

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am eu cateva suluri de borangic de la bunica mea, cred ca are aproape 100 de ani e foarte vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am eu cateva marami de borangic, daca vrei sa le vezi, intra pe ionutz_micutzu87 si o sa vezi cum arata borangicul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am eu de vanzare. 50 lei un sal. locuiesc in bucuresti. am vreo 7 saluri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am eu de vanzare. 50 lei un sal. locuiesc in bucuresti. am vreo 7 saluri, pret negociabil, ana_fataminune

| Jinga_Gabriela_1966 a răspuns:

Si eu am suluri de borangic, sunt foarte vechi.Pot sa le dau daca sunteti interesata.

| idasunica a răspuns (pentru Jinga_Gabriela_1966):

Buna, Pe mine ma intereseaza. Imi puteti da un pret, dimensiune?