| Emmmmmaaaaaaaa a întrebat:

Cum este mersul cu aliexpress? In ce se plateste in Romania?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Aliexpress e un portal de comerț online, nu firmă te transport.
Așadar, nu poți să mergi cu ei.
Dacă totuși vrei să știi cum se procedează ca să poți face o comandă, e simplu: pui aplicația pe telefon (sau intri pe pagina lor), alegi produsul dorit, plătești online (cu un card de debit sau de credit, în lei sau valută - nu are importanță, se face automat conversia în valuta cerută de ei - apoi te pui pe așteptat.
După o vreme (uneori destul de lungă), pachetul tău va ajunge în România și vei fi chemat să-l iei de la oficiul poștal vamal din localitatea ta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am bagat datele cardului, si am platit cu lei. Poti seta site-ul sa iti afiseze preturile in lei, iar in timpul transferului, banca schimba din lei in dolari.
Cand ajunge coletul in Romania (la posta), nu platesti nimic, doar il ridici.
Coletele cu valoare sub 10$ vin direct acasa, sau esti sunat sa il ridici de la posta locala, coletele peste 10$ teoretic se taxeaza (TVA), si trebuie sa mergi la posta vamala cu o copie dupa comanda, ca sa le arati ce ai comandat, si cat ai platit, iar ei iti vor calcula TVA-ul.