| adrili10 a întrebat:

Cum imi dau seama ca un produs cumparat este nou sau resigilat(un telefon de exemplu).

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Produsele resigilate sunt inchise cu o banda scotch pe care scrie "produs resigilat". Cel putin asa am patit eu cand am mi-am luat monitorul de la E-Mag.

| anonimg a răspuns:

Magazinele nu il pot sigila asa cum il face fabrica. Se va vedea daca folia de pe el este originala sau nu. Iar telefonul cauti sa nu il atingi, si te uiti bine sa vezi daca sunt amprente pe el (producatorul nu lasa absolut nici o amprenta).
Orice neregula o raportezi vanzatorului si poti returna produsul fara prea multe intrebari.

| Rotazi a răspuns:

Da e pe site, este mentionat acest lucru.
Nu stiu daca si in magazin.

| adrili10 explică (pentru Rotazi):

Da se poate ca sa il sigileze si sa il faca ca nou si sa il vanda la acelasi pret ca produsele noi?

| P3d1a a răspuns (pentru adrili10):

Daca il cumperi nou de obicei iti da si garantie. Daca are vreun defect il returnezi sau te folosesti de garantie sa ti-l repare

| Rotazi a răspuns (pentru adrili10):

De obicei sunt corecti si spun ca este resigilat.
Desi, se poate orice. Dar nu pe cele defecte. Coata prea mult reparatia intr-un service specializat. Nu merita. Sunt din cele returnate dupa 5-6 folosiri, cu carcasa zgariata, din astea mici.

| Sami2345 a răspuns:

Cutia e sigilata cu scoci sau ceva, daca o fost desfacuta, se va observa pe scoci si cutie, si in caz ca scociul e schimbat o sa se observe asta, pentru ca acolo unde era scoci, culoatea si textura materialului e diferita.Manualul de instructiuni se va vedea ca e descris si alte "n" lucruri. Gandeste ca un detectiv!