| Emy52 a întrebat:

Cum poate avea card la 13 ani fără să monitorizeze părinților plățile și banii?

Nu vreau sa comand chestii interzise, dar vreau să cumpăr un cadou care se poate doar online și părinții mei ar vedea

Răspuns Câştigător
| Nebunufd3212 a răspuns:

Fiind minor, și ne-având propriul card bancar, singura soluție ar fi ca o alta persoana, sa comande pentru tine acel produs și tu sa îi dai bani pe produs cash. Doar sa ai grija ca aceea persoana sa fie de încredere.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poate avea, că nu are nici buletin. Si nici nu stie sa scrie.

| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa ai tu card bancar la 13 anisori!
Nici macar nu ai buletin, deci nu ai nici cum sa intri in banca sa-ti faca cineva identificarea.
Toate la vremea lor!
Ti se va face card bancar DUPA 14 ani, dar tot sub controlul parintesc, esti asa cum cere legea, ca sa fii supravegheat.

| Wr3nch a răspuns:

Raspuns pe scurt: nu se poate.

| Catrice a răspuns:

Nici buletin nu ai și vrei card laughing

| mi25 a răspuns:

Tu ai auzit de tutela? O sa iesi de sub tutela cand devii adult, adica la 18 ani impliniti.

| Emy52 explică (pentru mi25):

Am auzit și știu. Și care e până la urmă răspunsul?

| mi25 a răspuns (pentru Emy52):

Raspunsul este sa citesti ce-i aia tutela. In acest mod poti stii ce ai dreptul sa faci fara acordul parintilor, care sunt tutorii tai.
La varsta de 13 ani, neavand carte de identitate, nu poti sa faci nimic fara parinti, deoarece esti inca copil. Copiiii nu raspund penal.
Daca nu ai CI, cu ce dovedesti ca esti acea persoana? Orice operatiune financiara se face pe baza actului de identitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum sa aibă card la 13 ani fără acordul părinților pentru ca banii respectivi provin de undeva și chiar și ilegal dacă ar fi acel card tot trebuie umplut cu o suma de bani ca să funcționeze cardul respectiv pentru plăti online sau normale