| diNNozo a întrebat:

Cum se cumpara de pe aliexpress? Se plateste cu cardul inainte sau cash? In cat timp ajunge coletul? Trebuie sa verifici ce cumperi sau ai o garantie sigura? Iti ofera banii inapoi in caz ca nu primesti produsul? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Iti faci cont, folosesti un cont bancar pentru efectuarea platii.

Se plateste cu cardul in momentul in care comanzi produsul.

Coletul ajunge de la cateva zile, la termenul maxim, de niciodata.
Adic, daca ai noroc poti comanda un produs cu transportul gratuit si sa-ti ajunga in aproximativ 2 saptamani, o luna, dar se poate intampla ca produsul sa se piarda si sa nu mai ajunga niciodata.
De asigur in cazul unor produse se plateste suplimentar si iti poate ajunge produsul mult mai rapid, in cateva zile lucratoare.

Dar, de obicei produsele imi ajung in aproximativ doua luni.
Cel putin cam asa ajung la mine.

"Trebuie sa verifici ce cumperi sau ai o garantie sigura? iti ofera bani inapoi in caz ca, nu primesti produsul? "

De obicei, nu prea ai ce verifica. De multe ori promit mai mult produsele decat ofera, nu sunt tocmai cele mai calitative, dar uita-te si la pret, daca iti par prea ieftine, cel mai probabil nu sunt chiar asa ca in descriere.
Aici de exemplu am in minte ca am comandat o pereche de casti, ba chiar doua, undeva la 4 lei perechea, toate bune, am asteptat, au ajuns, dar de unde, in descriere scriau ca au "heavy bass" in realitate sunt cele mai amarate la acest capitol.
Acum ce e drept, la 4 lei? Ce sa mai vrei?

Daca intr-adevar e o diferenta de produse, intre descriere si realitate, poti deschide o plangere, adaugi ceva dovezi, si vei primi suma inapoi.

Tu cand cumperi un produs, banii pe care-i platesti nu ajung direct la vanzator, ajung la aliexpress, si raman la ei, pana le confirmi tu ca primesti comanda, sau pana trece o perioada anume, in cazul in care nu o confirmi.

De asemena, daca nu primesti produsul, ai o perioada in care poti deschide din nou o plangere, ei bine, cel mai adesea, o sa-ti primesti banii inapoi, chiar daca vanzatorul o sa incerce sa traga de timp. De obicei trebuie sa fii ferm si iti vei primi banii inapoi.

Eu unul am comandat si inca comand produse de pe aliexpress fara griji. Preturile sunt mici, si-mi convine sa imi asum unele riscuri.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Î: Cum se cumpara de pe aliexpress?
R: De pe aplicatia lor oficiala AliExpress sau de pe site.ul http://aliexpress.com/

Î: Se plateste cu cardul inainte sau cash?
R: De plateste doar cu cardul inainte de a primii produsul. Dupa ce s-a finalizat procesarea platii comanda va fi pusa spre livrare.

Î: In cat timp ajunge coletul?
R: Nu exista o data exacta. Conteaza foarte mult de unde este trimis coletul, de metoda de livrare aleasa (prin posta, serviciu lent gratuit sau prin livrare rapida cum ar fi DHL cu cost de livrare), de la 2-3 saptamani la 2-3 luni sau chiar mai mult. Prin metoda de livrare rapida cum este DHL iti poate ajunge de la cateva zile in 2-3 saptamani maxim.

Î: Trebuie sa verifici ce cumperi sau ai o garantie sigura?
R: Sunt foarte multe replici si produse fake insa trebuie sa fi foarte atent la ce comanzi, un produs fake nu va avea acelasi nume, vor avea nume asemanatoare cat sa fie confundate de naivi. Pe de o alta parte, se poate sa fie incurcate coletele si sa primesti altceva cum se poate intampla si in tara insa n.am auzit povesti de genul pana acum.

Î: Iti ofera bani inapoi in caz ca, nu primesti produsul?
R: Da! Iti primesti banii inapoi in caz ca nu iti vine produsul intr-o perioada de 90 de zile. Dupa ce trec acest numar de zile poti obtine banii usor din aplicatie din 2 click-uri fara a arata vreo dovada sau a face vreo declaratie. Dupa aceste 90 de zile daca ai cerut sa iti fie banii inapoiati, i.ai primit si dupa cateva zile ti.a ajuns coletul este castigul tau. Nu are nimeni ce sa iti faca, este vina lor ca nu si.au respectat timpul de livrare.

Sper ca te.am ajutat. O zi faina!

| edyRO16 a răspuns:

Se plateste cu cardul si depinde de unde vine am comandat un produs din china si a ajuns in 18 zile lucratoare