| DrunkenIrish a întrebat:

Daca achizitionez un laptop de pe olx prin "livrare cu verificare" si il primesc si dupa 2 zile imi dau seama ca nu functioneaza, pot sa il returnez si sa imi iau banii inapoi?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca vanzatorul nu este de acord, atunci solutia este sa il dai in judecata.
Sfatul meu este sa nu cumperi de pe olx.
Dar daca ai facut asta, singura solutie este sa raportezi problema administratorilor site-ului care vor bloca accesul vanzatorului pe site.
Reclama si fapta la politie; dar nu te baza niciodata pe politie.
De aceea zic: nu cumparati produse de pe olx. Nici macar noi.
Un produs si are garantie 6 luni daca il iei de la o firma. Daca firma nu vrea sa il repare poti apela la opc. Dar in cazul tau nu poti apela la opc pentru ca nu ai bon sau factura pe produs.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Il verifici si dupa 5 minute se strica. Sunt o gramada de firme care dau cu garantie. Exemplu: http://bit.ly/37dKJmP

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te intelegi cu vanzatorul... da

| Strepix a răspuns:

Dacă comanzi de la o firmă, da. De obicei e specificat in descriere.
Daca comanzi de la o persoană fizică nu.

Livrare cu verificare = verifici coletul 5 minute înainte de a-l plăti. Nu-ti convine, il refuzi.

| 99NYC a răspuns:

Sunt de parere ca poate