| Strepix a întrebat:

Daca coletul imi este refuzat, dar apoi îl sun pe cumpărător si ma inteleg cu el. Ce pot face ca sa nu mi se întoarcă acasa, ci sa i se livreze lui din nou? Sa sune la curier cumparatorul? (Fan curier) dau funda!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca te poti juca cu curierul. El isi face treaba, duce pachetul la destinatie daca este refuzat, ia pachetul si ti-l aduce inapoi.
Ca negociezi tu dupa aceea cu clientul si vrei sa retrimiti, sunt alte acte si alte plati de retrimis.

| mihai69 a răspuns:

Tu trebuie să suni la curier. Dacă va fi posibilă livrarea sau primești marfa retur, depinde de politica lor.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai curierul trebuie sa incerce livrarea de 2 ori adica in 2 zile diferite (unii incearca si de 3 ori) apoi daca este refuzat sau nu raspunde cumparatorul, coletul sta cateva zile in depozit si e trimis retur la vanzator. Depinde de firma de curierat dupa cat timp e trimis retur, daca este inca in depozit ar trebui sa se duca sa il ia cumparatorul de la sediu. Daca a fost sunat de catre curier si nu a raspuns ar trebui sa se mai incerce o livrare dar daca a fost sunat si a spus ca nu doreste coletul nu cred ca se mai poate face livrare (poate doar daca insistati voi foarte mult), dar coletul se gaseste la sediu cel mai probabil.