| Roelly202 a întrebat:

Daca comand ceva din China,de pe ebay si scrie free shipping, mai platesc vreo taxa sau ceva de genul?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Free shipping se refera doar la transport.

Deci da, in unele cazuri (Daca produsul costa mai mult de 10$) va trebui sa platesti si vama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce sumă este menționată în comandă. Sub 20 de euro nu plătești nimic. Peste 20 de euro plătești TVA 19%.

| BlackRaven45 a răspuns:

Nu. Am comandat foarte mult de pe eBay si Aliexpress. Daca e free shipping atunci nu mai trebuie sa platesti nimic. Singura problema este ca daca comanzi de pe Aliexpress, posibil sa iti vina la posta vamala.

Nu stiu de tine, fratele meu, dar la mine posta vamala e la 40 km distanta. Cam o durere sa ma tot duc dupa colete de $2-$3. Cu eBay nu am avut asa probleme. Imi veneau prin posta acasa. Ai grija totusi de la cine comanzi de pe eBay. Mai sunt vanzatori fantoma (presupun ca ai observat ca sunt produse identice. Zic de poze. Ca pretul de obicei ii ceva mai mic). Sa te uiti la cate stele au vanzatorii si la review-urile produselor.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

In primul rand, esti la categoria gresita happy

Depinde de produs. Eu stau in Cipru (este in UE) si de cate ori am comandat cu free shipping, nu a trebuit sa platesc nicio taxa vamala. Cred ca se aplica doar la sume mai mari sau la produse speciale, cum ar fi un hoverboard laughing