| JohnDelancie a întrebat:

Daca comand un produs de pe aliexpress cu valoare sub 10 euro acesta va ajunge direct acasa sau macar la posta romana din satul meu? Sau trebuie sa ma prezint la posta vamala? Stiam, din auzite, ca un colet sub 10 euro din strainatate poate fi trimis direct acasa.

Răspuns Câştigător
| roby23 a răspuns:

Daca valoarea este sub 10 dolari iti vine la posta de cartier, in cazul tau la cea din satul tau. Daca valoarea depaseste 10 dolari iti vine la posta mare sa zic asa si vei plati tva pentru valoarea coletului. Bafta!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vei platii nimic, pentru ca TVA-ul si taxa de import se plateste doar la colete de peste $100.
Pachetul vine la posta locala si daca este micut, iti poate fii adus acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu comand frecvent de pe ebay.
Toate coletele mi-au ajuns acasă (exceptând cele cu valoare mai mare). La fel ar trebui să se întâmple și la tine.