| ssstef99 a întrebat:

Daca cumpar de pe gearbest un produs de 200 de $ din china trebuie sa platesc tva sau taxe vamale?

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Da, va trebui sa platesti taxe vamale, din cate am inteles sunt undeva egale cu tva-ul.

| ssstef99 explică (pentru OldSoul):

Chiar daca e free shipping?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru ssstef99):

Daca e free shipping atunci platesti doar produsul + tva-ul fara transport

| OldSoul a răspuns (pentru ssstef99):

Da, ala e doar transportul, taxele vamale tot trebuie sa le platesti.
Uite, cred ca te va ajuta asta: http://madalinliviu.ro/......na-non-ue/

| ssstef99 explică (pentru OldSoul):

Si daca nu e din china si e din EU nu mai platesc TVA-ul?

| OldSoul a răspuns (pentru ssstef99):

Da, cat timp provine dintr-o tara membra UE nu trebuie sa platesti taxe vamale.

| ssstef99 explică (pentru OldSoul):

Adica TVA-ul e 0 nu?

| OldSoul a răspuns (pentru ssstef99):

Nu tocmai, cat timp e cumparat produsul din UE, e considerat tva-ul ca fiind inclus in pret.
Acum desigur, exista si unele exceptii, daca cumperi bunuri pe firma esti scutit de tva.