| axelll97 a întrebat:

Daca doresc sa imi trimita cineva(un prieten) un laptop(macbook pro) din state si eu ii trimit banii prin moneygram sau alt serviciu asemanator trebuie sa platesc ceva la vama?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://madalinliviu.ro/......na-non-ue/
Nu stiu cat sunt taxele vamale dar banuiesc ca pot ajunge la 100 si ceva de Eu. si cu TVA si taxe vamale forfetare poti ajunge la 300 Eu.

| GdX a răspuns:

Platesti taxe vamale pentru ca nu vine din UE.

| KodrutZ a răspuns:

Tu poti sa trimiti si cu porumbelu' calator banii, ca vama tot atita se plateste. tongue

| axelll97 explică (pentru KodrutZ):

Si cam cat costa ca stiu ca transportul pentru 2 perechi de papuci am platit cam 80$ deci daca vama e mai mult de 20$ nu prea merita...

| KodrutZ a răspuns (pentru axelll97):

8 RON+TVA costa.

| axelll97 explică (pentru KodrutZ):

Asa putin pentru un laptop de 1300$?(valoare lui nu conteaza?)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te complica cu aparatură din strainatate, ce aici nu gasesti? plus ca cei din Sua au alt tip de voltaj in priză 110 volti, ceea ce aici i ti trebuie transformator special sa transforme 110 in 220, si daca nu gasesti alimentatoare originale arzi componentele din laptop, deci in orice situatie nu merită sa cumperi sau sa primesti din Sua aparate, acum tu decizi ce vrei sa faci.