| AlexAlexJ4Wy a întrebat:

Dacă duc un telefon în garanție la Altex, pot cere direct înlocuirea acestuia cu un alt dispozitiv de alta marca + diferența în cash (dacă e nevoie)?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu.

| anonimg a răspuns:

Nu se poate schimba, deoarece au trecut cele 14 zile de proba.
https://altex.ro/renuntarea-cumparare/pag/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, in garantie sunt obligati sa iti repare produsul. Doar cand nu poate fi reparat il inlocuiesc cu unul la fel.

| sierra1 a răspuns:

Poți dar degeaba - ți-l REPARĂ pe ăla al tău dacă e defect

| Wr3nch a răspuns:

Doar daca se defecteaza de 3 ori in garantie se schimba si asta e cam rar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu-i obligatoriu. Am avut un monitor si s-a stricat in ultima luna de garantie (norocos). Nu l-au putut repara si mi l-au schimbat pe loc.

| Wr3nch a răspuns (pentru Salontanul):

Complet e fie 3 reparatii fie nu poate fi reparat dar i-am explicat lui de ce nu il schimba.

| Sophieka a răspuns:

Daca au trecut 14 zile de la data cumpararii, nu mai poti cere schimbarea telefonului cu toate ca platesti diferenta.
Insa daca nu au trecut 14 zile, si detii bonul fiscal, cutia si toate lucrurile cu, care a venit la pachet telefonul, atunci da, se poate.
Poti spune ca nu esti multumit de calitatea telefonului etc.