| ș53fan a întrebat:

Dacă mâine trimit un colet cu DHL până în Michigan SUA... în cât timp ajunge? Și un preț aproximativ!
2 dacă trimit cu poșta română... în primul rând se poate până acolo! Și tot așa durata și un preț aproximativ!
Cu care ar fi mai bine? DHL ori poșta română?

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

DHL ajunge in 2-3 zile. Eu am dat 18 dolari parca dar pe ruta inversa USA- RO
Cu posta cam 2-3 sapt... de costuri nu stiu dar clar mai mici.
Hai ca am calculat aici https://www.posta-romana.ro/......arife.html
Pt un colet de 5 kg prioritar [ deci ajunge mai repede ] Pret total:

179. 24Lei
Cam mult, as alege DHL clar :)))

| ș53fan explică (pentru alina2k18):

Ammm...un număr de telefon, și un email aveți cumva de la firmă? trebuie trimis mâine! neapărat mâine! Se poate mâine?

| alina2k18 a răspuns (pentru ș53fan):

Https://www.dhl.ro/ro/contact/contact_express.html
Vezi acolo nr de tf, suna maine dimi si programeaza o expediere sau te duci direct la un centru de al lor daca ai in oras la tine.

| ș53fan explică (pentru alina2k18):

Vă mulțumesc frumos!
O întrebare am, mâine când voi forma numărul, trebuie să pun și acele 3 ultime cifre? 345 sau care sunt acelea? Îmi puteți da mesaj pe privat cu numărul bun?
App... încă ceva, eu trimit un telefon, cu greutatea de 207 grame, puteți face un calcul va rog?
Și încă ceva... știu sunt enervant, dar vreau sa aflu tot ce nu știu!
Mi-a plătit on-line în euro iar eu am cardul în Lei făcut și + că nu e activat... dacă sunt aceste chestii... legate de card sigur am pierdut și banii și telefonul nu? Damm'it!

| ș53fan explică (pentru alina2k18):

Bună?
Scuze,am primit un mesaj de la cumpărător și nu prea l-am înțeles. crezi că m-ai putea ajuta spunând ce naiba înseamnă prima parte, am înțeles ce spune dar nu stiu la ce se referă! Pls?
Uite mesajul:
PS ce pun in () aia nu am înțeles!sad Just send the shipment receipt to colony bank) so they can make instant payment to your account!
Ce naiba înseamnă acele lucruri? Cum fac rost de așa ceva, urgent Pls!

| relian a răspuns (pentru ș53fan):

Trimite exact ce au scris aia,adica fa copy/paste aici si vedem ce au cerut.Ce anume ai facut mai exact,ce ai cumparat sau ce vrei sa cumperi,ori sa vinzi,nu prea am inteles. spui ca vrei sa trimiti colet,deci asta inseamna ca tu ai vandut ceva cuiva din US,iar aia iti cer ceva.
Asa din ce arati tu iti zic sa trimiti chitanta de shipping la colony bank,asta este o banca din US,ca asa poat aia sa faca plata usor,catre contul tau.
Cum faci rost de shipment receipt? Pai aia tu trebuie sa iei de la posta cu care trimiti pachetu,deci posta cand pui pachetu iti da un bon,chitanta ori cum se mai numeste,ala este shipment receipt, pe ala il trimiti catre banca aia Colony Bank ce au spus aia cu care ai vorbit, poti sa faci poza cu telefonul la chitanta asta si sa trimiti.
Nu ma intreba cum sa trimiti, tu stii, ori intreaba pe aia carora leai vandut.
Asa e cand nu dai detalii, intrebi ceva ca si cum ai trimite un colet pur si simplu unui prieten.Deci tu faci afaceri online, ar trebuie sa stii chestiile astea, mai ales daca vinzi si international.