| brokxy a întrebat:

Daca vreau sa cumpar ceva de pe Amazon din America si banii de pe card sunt in lei romanesti, daca platesc se accepta? Ca la pret scrie in dolari. Multumesc si alte taxe de vama etc se trag de pe card nu? Si daca o sa vina va veni cu curierul obisnuit sau prin posta? Scuze am multe intrebari dar nu am mai comandat din afara de pe Amazon pana acum. Multumesc FUNDA!

2 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Da, se accepta. Se convertesc automat.
De restul chiar nu stiu, dar banuiesc ca o sa fii informata de pe site de acest lucru, fara sa te trezesti cu cheltuieli extra.
Va veni prin curierat.

| RoCkKiD a răspuns:

Poti plati cu cardul in lei, banca o sa faca conversia la cursul din ziua aia si le da la aia dolari.
Taxe vamale se pun doar daca valoarea e peste 10E, parca era 10% din valoare si asta inseamna ca pachetul va trece prin posta vamala unde mergi sa achiti taxele vamale.
Transportul se face cu ce alegi tu din ce variante au, daca e din america probabil e ceva transportator gen DHL, nu cred ca au varianta de posta dar daca o au e mai ieftina...dar dureaza minim 2-3 saptamani.