| qieiqpalz a întrebat:

Daca vreau sa cumpar un telefon de pe olx sigilat si cu verificare colet nu am cum sa iau țeapă nu? Ca doar il verific cand vine.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Verificare colet" inseamna ca ai la dispozitie pana la 3-5 minute sa verifici continutul coletului, sa nu fie cartof sau bolovan in loc de telefon si - eventual - daca porneste.
Verificarea amanuntita a unui telefon poate dura chiar si cateva ore/zile, sa gasesti problemele ascunse. Atata timp nu asteapta nici un curier, care primeste 2-3 lei in plus pentru asteptare.

| Ronnix a răspuns:

Iti poti lua teapa. Poate cumperi un telefon fake si tu iti dai seama abia dupa ce ai platit pentru el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Verificare inseamna sa vezi ca e cutia in pachet si cam atat

| qieiqpalz explică (pentru suntserios):

Ba nu am mai cumparat chestii cu verificare dar nu de pe olx ..si m-au lasat sa deschid cutia sa l butonez putin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Țeapa de pe OLX ia mai multe forme, de nici nu te aștepți.

| mihai69 a răspuns:

Verifici doar că în colet ai o cutie de telefon *sigilată*. Abia după ce plătești o să vezi ce țeapă iei. Sau nu. Dar mai sigur că da.
https://ajutor.olx.ro/......erificare-

| Wr3nch a răspuns:

Stii ca daca e sigilat nu inseamna ca nu are defecte din fabrica nu? laughing Presupun ca nu iti da garantie la el, deci daca devine caramida in 2 saptamani ramai cu ochii in soarelaughing

| RobertMoon a răspuns:

Cel mai ok este sa te vezi cu vânzătorul și să verifici tu telefonul.

| JicaContra a răspuns:

Poti sa iti iei teapa si daca iei unul nou de la magazin
un telefon NU poti sa il verifici complet, mai ales in 5 minute
pot sa apara probleme ascunse, care le observi dupa luni bune

de ex. la mine - S8+, microfonul nu merge foarte grozav in apeluri
cu toate ca l-am luat nou-nout prin comanda on-line sa il pot da inapoi in 14 zile
si sunt sigur ca e din microfon, pentru ca daca ii pun castile cu care a venit merge PERFECT!

totusi, daca iti iei Samsung, formeaza:
*#0*#
si o sa intrii intr-un meniu de service in care poti verifica, cam 70-80% din telefon
iar Samsung-ul e SINGURUL producator care stiu ca are asa ceva, nici un altul!

| User23434 a răspuns:

N-am văzut curier care sa te lase sa verifici coletul... Dacă nu e de acord, ii spui ca nu mai iei coletul și gata. Decat sa primești o teapa

| qieiqpalz explică (pentru User23434):

Adv totusi is niste bani in joc

| User23434 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Exact