| Floriana78 a întrebat:

De anul viitor, de la începutul semestrului 2 ma voi muta la scoala in Londra, si as vrea sa stiu ce rechizite trebuie să iau, pentru ca stiu ca scoala acolo e foarte diferită de cea din românia, si imi trebuie lucruri diferite.Help me, please
PS. Am 13 ani

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca exista "engleza intensiv" pentru toti cei care nu stiu engleza si sunt bagati in clase pregatitoare.
De la scoala nu se dau caiete si nici rechizite, doar carti.
Sunt ani buni de cand copii nu mai au dreptul sa sara peste clase, ca atare, daca acum trebuie sa treci clasa a 7-a de exemplu, tu vei face 1 an de engleza intensiva si abia la anul vei intra in clasa a 7-a. Din pacate, vei pierde 1 an.

Eu raspund in perfecta cunostinta, pentru ca traiesc in stainatate si am trecut cu copii mei pri asa ceva.

Copilasii mici ca tine, habar nu au de sistemul de invatamant din Anglia sau alta tara, ca atare, ii sfatuiesc sa se abtina a rapsunde la ceea ce nu stie.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, nu faci cumpaarturi dininate, cumperi doar dupa ce ajungi la scoala acolo, ca sa nu arunci banii pe lucruri inutile.
Din pacate, copilasii din Romania nu stiu de ce vei avea tu nevoie la scoala din Anglia. Fiecare scoala are cerintele ei, asa ca, ai rabdare pana ajungi acolo.
Cel mai probabil, in primul an vei intra in clasa de engleza intensiva si vei pierde 1 an de scoala, abia anul urmator vei intra in clasa la care trebuia sa intrii anul asta, dupa ce vei invata engleza.
Deci, iti vor trebuii probabil 2 caiete pentru anul asta, pix si creion.

| radu877 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu exista " engleza intensiva" si nici pix si creion. intelegeti ca totul se da de la scoala si raman la scoala, nu cari caietele dupa tine...
De exemplu in Romania daca esti clasa a doua, in uk esti anul 4, adica clasa a 4-a in ro. In uk te baga in anul care ti-e aferent varstei iar cu engleza te adaptezi din mers.
Tu raspunzi sa fii campionul zilei, nu raspunzi ca stii.happy

| radu877 a răspuns (pentru radu877):

Donna, sincer ai habar dar sigur traiesti in alta tara. Eu locuiesc in Anglia si am un baietel de 8 ani la scoala. Sincer iti dai cu presupusul si nu faci bine. Sistemele de invatamant difera de la o tara la alta. Nu ii tine nimeni pe loc un an pentru ca nu stiu engleza. Ar trebui sa te interesezi inainte. Esti una dintre acele persoanele care cred ca ceea ce intuiesc este si corect.
Si crede-ma ca sunt oameni mult mai inteligenti ca si tine, nu incerca sa impui o presupunere de-a ta ca fiind corecta. Si apropo, cred ca esti mai micuta asa, altfel n-ai devia.happy Si vezi la final cu "stie"... mai mare rusinea.laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru radu877):

Bineinteles ca exista "engleza intensiv" pentru toti cei care nu stiu engleza si sunt bagati in clase pregatitoare.
De la scoala nu se dau caiete si nici rechizite, doar carti.
Sunt ani buni de cand copii nu mai au dreptul sa sara peste clase, ca atare, daca acum trebuie sa treci clasa a 7-a de exemplu, tu vei face 1 an de engleza intensiva si abia la anul vei intra in clasa a 7-a. Din pacate, vei pierde 1 an.

Eu raspund in perfecta cunostinta, pentru ca traiesc in stainatate si am trecut cu copii mei pri asa ceva.

Copilasii mici ca tine, habar nu au de sistemul de invatamant din Anglia sau alta tara, ca atare, ii sfatuiesc sa se abtina a rapsunde la ceea ce nu stie.

| ABCD122 a răspuns:

Sunt atat de multe videoclipuri pe YouTube din care poți sa vezi cam ce iti trebuie: https://m.youtube.com/watch?v=p7Sws_0VmBI

| radu877 a răspuns:

Eu iti pot spune ca de exemplu pana in secondary school, nu iti trebuie absolut nimic, la scoala ai tot ce-ti trebuie, dat de la scoala. Nu-ti face prea multe griji, in Anglia sistemul de invatamant pune accent pe alte valeitati, nu pe impovararea copilului cu carti si caiete. Nu iti lua rechizite. Eu stau in Londra de 5 ani. Nu sunt la scoala dar stiu copii care se duc la scoala. Nu te stresa, sincer.

| radu877 a răspuns:

Donna, sincer ai habar dar sigur traiesti in alta tara. Eu locuiesc in Anglia si am un baietel de 8 ani la scoala. Sincer iti dai cu presupusul si nu faci bine. Sistemele de invatamant difera de la o tara la alta. Nu ii tine nimeni pe loc un an pentru ca nu stiu engleza. Ar trebui sa te interesezi inainte. Esti una dintre acele persoanele care cred ca ceea ce intuiesc este si corect.
Si crede-ma ca sunt oameni mult mai inteligenti ca si tine, nu incerca sa impui o presupunere de-a ta ca fiind corecta. Si apropo, cred ca esti mai micuta asa, altfel n-ai devia.happy

| MarvelStars28 a răspuns:

Ce rechizite? Crezi ca ei nu scriu tot cu stilou sau pix? Ca desenele nu se fac cu rigla si creion? Ca își țin cartile si caietele in Bentley si nu intr-o geanta aruncata pe umar? laughing) chill. E la fel ca aici in ceea ce priveste rechizitele.

| radu877 a răspuns (pentru MarvelStars28):

Total eronat. Sistemul de invatamant difera radical. Nici teme nu se dau in Anglia pentru acasa. Doar niste proiecte si alea rar. Totul se invata la scoala. Nu zapaceste copilul cu teme ca in Romania.