| AlexDorinel a întrebat:

De ce anul asta s au vândut produse asa ieftine de Black friday, adică romanii au cumpărat chestii foarte ieftine? Chiar dacă numărul de comenzi fata de anul trecut a crescut.

Ma uit pe aici la cele mai vândute lucruri și ma minunez cum unii chiar nu își permit da dea mai mult de 1000 lei pe un televizor, mai mult de 1000 lei pe o masina de spalat.

Oare romanii au intlees intr-un final ca nu trebuie sa mai facă datorii la bănci sa si ia cele mai scumpe lucruri?

26 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu nu ai altceva de facut decat sa postezi doar aberatii? Mai ales ca te contrazici singur in anumite postari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dimineata te intrebai cum traiesc romanii cu 3500 lei, pe urma te mirai ca nu bei, acum te miri de ce nu dau mai mult de 1000 lei pe un TV.

Intrebarea mea... Sigur nu bei?

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Daca mai si bea, ar fi si mai rau. Si pentru el dar si pentru noi, cei care ii citim postarile aiurite.

| Mosotti a răspuns:

Pai de ce te miri ca unii nu pot sa dea peste 1000 lei pe un TV sau masina de spalat, ca din salariu mediu net nu o duci stralucit, si nu iti ramane prea mult sa economisesti.

Normal ca au inteles ca nu trebuie sa mai faca datorii la banci pentru ca tot ei trebuie sa le plateasca dar si cu dobanda, si e mai rau apoi, le face si mai rau asta.
Mai bine iei un TV de 700 lei decat unu de 2000 dar sa dai imprumutul.

Eu de ex am fost foarte multumit de un TV de 600 lei desi puteam da mai mult, deci nu e nevoie sa dai mii de lei ca sa fie bun, am luat unu de 24 inci, pentru o camera de 11, 5 m patrati ajunge.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Baietel, tu ai habar ce e aia SARACIE? Iti zic eu, cand se vind absorbante LA BUCATA si piine cu sfertul! Da, se intampla si acum, in Romania lui 2021!
Nu te mai minuna atit.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Absorbante la bucata se dau de secolul trecut încă laughing sugerez sa mai treci și prin alte magazine decât supermarketurile din Mall sa vezi cum sta treaba cu sărăcia.

Dacă si ce găsești acum sunt f eftine cu reduceri mari....atunci îmi dau demisia

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

N-ai auzit tu multe...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Munceste vreuna dintre ele pentru banii aia? Isi face bugetul lunar in care sa includa toate cele necesare si sa vada daca ii da cu plus sau minus? Nu, deci argumentul tau ramane in continuare invalid.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cu spor!

| Eireann a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sunt produse de prima necesitate, vrei, nu vrei - trebuie cumparate. Si fetele de varsta ta cu care mergi tu la supermarket nu trebuie sa aleaga intr a cumpara paine sa isi hraneasca cei 4 copii sau a cumpara absorbante.
In UK din Ianuarie 2021 au abolit complet TVA-ul pentru absorbante si tampoane fiind considerate produse de prima necesitate si sunt diatribuite chiar gratuit in unele spitale, scoli si universitati plentru fete si femei care nu isi permit. In UE este obligatoriu TVA de 5% pentru produse sanitare.

| Lukasssz a răspuns:

Pentru ca si-au dat si ei seama ca e manevra

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Anul asta Black Friday e pe 26 Noiembrie, mai sunt 2 saptamani pana atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Oamenii se uita la raportul calitate pret. Daca sunt 2 masini de spalat, Una la 1000 si una la 1300 dar amandoua au aceelasi functii si difera doar functia si designul o sa o aleg pe cea de 1000 chiar daca mi-o permit pe cea de 1300. Deci nu trebuie chiar sa iti iei cel mai scump lucru pe care ti-l permiti.
Si da, prefer sa iau laptop cu reducere decat sa il iau acum avand in vedere ca nu am nevoie de el urgent.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E doar efectul pandemiei parerea mea si a scaderii economiei. Multi si-au pierdut locurile de munca.
Cand nu stii ce te asteapta in ziua de maine si iti canta stomacul, parca nu mai vrei iphone. Zic si eu, nu stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cunosc stirea din Ziarul Financiar, ba chiar mai mare spuneau ca e de 13.8%. Desigur pe hartie si in grafice e bine. Realitatea este alta insa.

La somaj ai pus decat o poza cu un leu? Pentru ca asta imi deschide.

| florin926481f a răspuns:

Nu se poate bana un utilizator? Intreb din curiozitate ca imi vine in minte unul acum.