| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumite produse made in România, în special dulciuri, care se găseau pe piață la începutul anilor 2000, nu se mai fabrică acum? De exemplu, guma de mestecat Turbo, Gumela, bomboanele Bonibon, Silvana, înghețata Polar, și multe altele.

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Unele au fost preluate de alte companii, altele nu au fost lasate sa intre in market si in timp au dat faliment, pentru ca si chioscurile de prin cartiere s-au inchis. Alte companii si-au schimbat top managementul, au manager strain care le-au bagat in faliment astfel incat firmele din tara lui sa nu mai aiba concurenta, si sa prospere. La fel se intampla si cu micii producatori de fructe/legume, n-au voie in market, se aduce din Polonia, Italia, Turcia, China, Franta, Costa Rica si de oriunde, numai din Ro nu. Cand au fost blocate importurile, si chiar n-au mai avut de unde lua, s-a apelat la tarani. Foarte rar se intampla insa, si doar in regim de avarie. Ai intekles?winking

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La fel ca alte anumite produse din diferite tari si din intreaga lume : apare un produs nou, lumea din industrie (ma refer operatorii) si-au schimbat locul de munca cu altul venit poate din afara sau altul in Romania care plateste mai bine, lumea a inceput sa plece, s-au concentrat pe alte produse si pac, produsul nu se mai face, nu se mai vinde.

Ca rezultat, falimentul, vanzarea sau chiar refacearea/transpunerea fabricii in altele.

O sa pui intrebarea asta si peste alti 20 de ani? big grin Ca situatia o sa fie exact la fel. Industria, comertul, acest schimb de bunuri si servicii, nu ramane la fel mereu. Doar materiile prime raman.

| Mosotti a răspuns:

Colegii de forum au zis bine, insa in mod normal trebuia sa mai existe acele produse ca s-ar fi vandut, ei le-au retras desi se vindeau.
De ex cum era ciocolata aia cu nuca de cocos Gersy in anul 1992-1994.
Alea erau la inceputul anilor 90, nu 2000, poate mai erau si in 2000 dar nu-s sigur.

Ciocolata aia era altfel decat Bounty, dar la fel de buna, umplutura era putin altfel ca si gust, iti placea si aia si ailalta la fel, aveai de unde alege.

| Alyra a răspuns:

Dar înghețata polar încă o mai văd prin magazine. thinking

| Sonia822 a răspuns (pentru Alyra):

E alta, cu alta reteta, produsa de alta firma. Doar au furat denumirea. Daca scrie polar pe ea, nu inseamna ca e aceeasi de atunci

| EntertainYou a răspuns:

A venit capitalismul / corporatismul peste noi. Multinationalele din afara ne-au distrus brandurile noastre.