| Furnicuta000 a întrebat:

De ce e taxa de transport asa mare la eMAG? Adica alte magazine isi permit sa puna 15 lei taxa prin curier si cel mai mare magazin din Romania cere 40 lei pentru orice produs, oricat de mic ar fi?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

9 lei e transportul de la eMAG mai mereu. Chiar si de la partenerii din marketplace nu am vazut niciodata transportul sa treaca de 25 lei.

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Inseamna ca e in functie de zona. Dar daca astia de la eMAG nu au contract la curier atunci nimeni nu are laughing pe alte site-uri e 15 maxim 20 lei pentru orice loc din tara asta, iar cel mai mare magazin din Romania pune taxa de transport in functie de localitate. Nu e ca si cand as sta in varful muntelui sau in delta, stau destul de aproape de Bucuresti...

| mihai69 a răspuns:

Pe eMag sunt două feluri de produse (deci implicit de taxe de transport): cele vândute direct de ei (marcate clar pe pagină, "produs vândut de eMag"), și produse vândute de 'partenerii' lor (marcate și astea ca "vândut de [firma cucu]").
Cele de la parteneri au adesea taxe de transport aberante... într-adevăr.

| Furnicuta000 explică (pentru mihai69):

Nu sunt idioata, normal ca mi-am dat seama de asta. Am specificat si in primul raspuns pe care l-am dat...
Si sa stii ca la parteneri imi arata taxe de transport mai mici, 15-30-25 lei maxim, la eMAG imi arata 40 lei

| mihai69 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ai ales cumva să faci plata la primirea mărfii? Pentru că știu că au băgat niște taxe suplimentare ca să convingă lumea să facă plata online.

| Furnicuta000 explică (pentru mihai69):

Pai eu numai cu ramburs comand pentru ca nu vreau sa se intample ceva cu coletul si sa stau stresata ca raman banii blocati, ma refer ca 40 lei costa cu tot cu taxa de ramburs

| mihai69 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Păi atunci asta explică totul.
De ce nu ai spus așa de la bun început?!?
Cât despre bani blocați... Hmmm...winking Deși am avut ceva probleme cu ei în decursul timpului, trebuie să recunosc că mereu au rezolvat totul cu promptitudine.

| Furnicuta000 explică (pentru mihai69):

Dar taxa de ramburs e 5 lei sau ceva de genul. Nu are relevanta, fara ramburs tot mult este. Nu ii inteleg pe astia de la eMAG de au cea mai mare taxa de transport dintre toate magazinele online (aici vorbim de faptul ca nu au taxa unica cum au majoritatea si deci au taxe mari in foarte multe localitati). Am cumparat de pe multe site-uri si plateam 15-20 lei pentru ca spuneau ca au contract cu firma de curierat si au taxa indiferent de locatie. Emag-ul isi permite cu siguranta sa faca asta dar nu vrea. Pana acum cativa ani aveau transport gratuit la toate comenzile peste 100 lei, acum sunt mai calici

| Wr3nch a răspuns:

Depinde cine vinde produsul. Daca e Emag de obicei e taxa mai mica sau poti alege livrare la easybox. Daca e doar partener atunci costa mai mult.

| Furnicuta000 explică (pentru Wr3nch):

Pai eu vorbesc doar de eMAG. Si nu am easy box, stau intr-un oras mai mic. Am mai luat prin posta dar voiam sa comand si prin curier

| iwefgOficiall a răspuns:

Probabil stai prea departe de depozitul central la mine e maxim 20 de lei

| Furnicuta000 explică (pentru iwefgOficiall):

Probabil. Tu ai 20 lei pentru toate produsele vandute de eMAG?