| Furnicuta000 a întrebat:

De ce eMAG imi cere 150 lei transport sa imi livreze un aragaz de 1000 lei? Aragazul e vandut de eMAG nu de alta firma. Va rog nu imi ziceti de genius ca nu e valabil in orasul meu. Ce site serios imi recomandati pentru a cumpara un aragaz si sa nu coste 150 lei transportul?

36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra pe site-ul oricarei firme de curierat si vezi cat costa transportul unui aragaz, de la Bucuresti pana la locuinta ta.
Da-le adresa unui vecin...

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Nu cred ca e relevant pentru ca daca ai contract cu o firma de curierat si trimiti mii de colete lunar (gen Flanco) nu platesti acelasi pret pe care ti-l arata daca faci o simulare pe site-ul lor

| darrio2007 a răspuns:

Poate vrei sa spui 15 lei.

| cristi202 a răspuns:

Ai sa faci o afacere bestiala daca ai sa cumperi acelasi aragaz sau unul asemanator cu 1200 de lei de la alta firma si vei da 50 pe transport. happy
Nu prea cred ca aragazul e vindut de eMAG. eMAG e doar o terta parte intre firme si cumparatori. Rar au ei produse ce le vind direct, si de regula sunt electronice, caci cu asta au si inceput. Pe pagina produsului apare de catre care firma e vindut. Am facut cumparaturi pe net de la ei cu sotia, mai multe produse, ea fericita ca iesim bine cu ce am luat, ca mai apoi sa descoperim ca fiecare produs venea separat, deci pentru fiecare am platit curierul, nu au venit toate cu unul singur, ceea ce a insemnat un cost suplimentar serios in plus, cam cum ai patit tu acum.
Eu acum apelez la eMAG doar pentru ca, datorita easybox, e mai facil si mai ieftin sa primesc produsele. Dar fara easybox, nu ma prea incinta, au totusi preturi mari, si daca pot sa iau din alta parte, de ce sa nu o fac?
Eu zic sa cauti pe net modelul de aragaz, cu copy-paste din titlul anuntului de la eMAG in casuta de cautare de la Google, si poate gasesti o varianta mai multumitoare

| Furnicuta000 explică (pentru cristi202):

Adica vrei sa spui ca nu stiu sa citesc?

| cristi202 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Adica? Nu inteleg...
Eu nu am spus, nici insinuat asa ceva.

| Furnicuta000 explică (pentru cristi202):

Cum adica sa nu imi dau seama daca un produs e vandut de eMAG sau nu? De obicei livrarea prin curier de la eMAG e scumpa de mult timp, dar pentru produse mari e si mai scumpa. Si nici macar nu stau la tara

| cristi202 a răspuns (pentru Furnicuta000):

A, scuze!
Nu e vorba ca nu stii sa citesti, ci doar ca nu fi ai bagat de seama un amanunt de pe o pagina web. Mie si sotiei mele mi s-a intimplat cu eMAG, iar ea are probleme cand e de citit o pagina web, nu vede toate amanuntele, si imi cere ajutorul cand nu intelege ceva, desi il are in fata acolo pe site, si asta chiar e de neinteles pentru mine, ca e cadru didactic, si asta presupune un spirit de observatie extraordinar (nu e usor sa predai si totodata sa observi 20 de copii, imediat sa iti dai seama cand unul din ei face ceva ce nu e in regula, dar ea reuseste)

| Furnicuta000 explică (pentru cristi202):

Pana la urma am comandat un aragaz la 1200 lei si inca un produs mare la 1000 lei si o sa platesc 150 lei transport ca pe alte site-uri nu prea am gasit ceva ca lumea

| cristi202 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, e adevarat, gasesti pe eMAG lucruri pe care nu le gasesti in alte parti
Te-ai descurcat pana la urma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa gasesti cu transport mai ieftin sau gratis si o sa fie pretul 1200 sau 1300 lei.

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Am gasit acum la Flanco aceleasi preturi ca pe eMAG si transportul e 30 lei la electrocasnicele mari

| GabiDumitrescu a răspuns:

Zi eventual despre ce aragaz discutam si putem sa ne uitam si in alte parti. Sau zi bugetul si 2-3 specificatii pe care sa le aiba musai si rezolvam.

| relian a răspuns:

Cu cine te certi pe aici laughing decat sa scrii pe aici zeci de mesaje si oricum nu rezolvi nimic,suna pe aiai de la eMAG si zile,cumpar aragazu daca aduceti acasa gratis,daca nu caut alta magazin care ofera si transport gratuit.
Vezi ce or sa zica aia,poate cand or vedea ca vrei sa cumperi din alta parte or sa spuna ca il aduce moca laughing.

Daca nu vor, atunci cauta alt magazin, vezi aia cum au si cumperi de unde este mai convenabil.
Pune si tu pe google si cauta, scrie ce model de aragaz ce firma, o sa-ti arate mai multe optiuni, ia la rand si vezi ce ofera fiecare.
Te taxeaza am vazut la greutate.Asa gasesti un vecin ceva care are masina, te duci si dai aluia 50 de lei, asta daca vrea sa te ajute si aia e tot.
Dar asa fa, suna zile ca daca nu-ti aduce produsu moca nu cumperi de la ei.iai pe toti la rand laughing poate gasesti pe careva moca sau macar cu mai putin.

| Catrice a răspuns:

Pai și cat vrei, 5 lei?
Plătești la mine 30 lei min ca sa ți-l aducă de la magazin pana acasă 4-5km...

| Furnicuta000 explică (pentru Catrice):

Pai nu ma refer la un magazin de cartier care iti aduce un aragaz din magazin cu o dubita

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai și ăștia ți-l aduc prin curier care costa

| Sofer a răspuns:

Am intrat pe eMAG sa comand un aragaz si mie imi apare transport 47 lei. laughing la tine de ce e atât?

| Furnicuta000 explică (pentru Sofer):

Poate stai in Bucuresti sau intr-un oras mare. Eu stau intr-un oras mic care e la vreo 50 km de Bucuresti

| sadrian46 a răspuns (pentru Sofer):

Depinde de distanță. Sunt cazuri și orașe în care eMag are în depozite produsul și îl livrează de acolo, că e mai ieftin.

| Sofer a răspuns (pentru Furnicuta000):

Am aproximativ 300 km de București.

| Lukasssz a răspuns:

Ce? 150 de lei pentru transport? Scuza-ma, dar de unde dracu vine coletul ala din Papua Noua Guinee?

| Furnicuta000 explică (pentru Lukasssz):

50 km se plimba coletul ala laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am pus în cos un aragaz de 1200 lei și îmi cere cost livrare și procesare 35 lei. Sunt din Brașov. Dacă ești de la țară sau alte zone în care nu are acoperire firma de curierat, atunci uite răspunsul. La oricare firma de curierat va trebui sa plătești suplimentar pentru zonele în care ei de o obicei nu livrează. Se ține cont transportul din depozit EMAG către depozit firma curierat București cât și cel mai apropiat depozit al firmei de curierat din zona ta. De acolo va trebui alta mașina să aducă aragazul acasă. Benzina costă, nimic nu e gratis. Iar dacă cere suma asta singur locuiești într-o zona în care firma de curierat de obicei nu livrează.

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Posibil si asta. Dar e ciudat ca produsele vin direct dintr-un depozit din Bucuresti, nu trec prin alte depozite si sunt vreo 50 km. Cine stie ce reguli au ei. Treaba lor. In afara de produse care se livreaza la posta nu mai iau nimic de la ei de cand au marit taxele de transport

| nyoentox2002 a răspuns:

Incearca alte site-uri

| Furnicuta000 explică (pentru nyoentox2002):

Mersi dar ai citit intrebarea mea?

Răspuns utilizator avertizat