| anonim_4396 a întrebat:

De ce s-au ieftinit atât de mult cartofii în supermarket-uri?
De exemplu, la unul dintre supermarket-uri un sac de cartofi de 10 kg costă numai 3.99 lei acum iar pe vară costa 11.99 sau 12.99 lei.

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Pai depinde. Probabil tarile din care sunt adusi cartofii au o productie mai bogata in perioada asta. Poate cartofii aia sunt un surplus nevandut si pretul a scazut pentru a face vanzare. Poate cartofii aia sunt vechi si trebuie dati rapid, pret scazut, atrage clientii. Poate e o perioada de reduceri si preturile au scazut drastic. Poate un magazin rival a scazut mai mult pretul si ei au vrut sa le faca concurenta. Cine stie care din astea e, poate sa fie oricare varianta si se practica toate, hard.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un sac de cartofi de 10 kg costă numai 3.99 lei

unde?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai unele produse, printre care si cartofii, s-au scumpit din primavara. Ma gandesc ca acum poate s-a revenit inapoi la pretul initial sau pe acolo.
La care mai adaugam si o oferta de reducere din acest week-end si asta este tot.

| Frank51 a răspuns:

Cerere si oferta, primavara si vara nu sunt cartofi destui, cererea e mare, preturile sunt mari, toamna si iarna sunt din belsug, oferta e mare preturile sunt mici.

| flixbuster a răspuns:

Probabil pentru ca s-au recoltat cartofii toamna si oferta intrece (cu mult) cererea. Daca a mai fost si un an bun la cartofi, cu atat mai mult scade pretul.

La laptop-uri e inverswinking A crescut cererea, a scazut oferta si s-au dus preturile in sus cu 50%.

| zilog a răspuns:

Ce sa înțeleg că este asta!? Reclamă ascunsă!?
Mergi si ia fă stoc pentru ca daca vine foamentea sa ai macar cartofi.
poate ca este un lot de artofi care merge la romani dar nu poate fi vandut la export pentru ca le face analize si din greseala le-au pus prea multe chimicale.

| NoisyLight a răspuns:

Pentru un răspuns corect, sună direct la Penny.

| Stefanztl a răspuns:

Pentru ca acum s-a strans recolta de cartofi. Vara acele cartofi erau de anul trecut