| anonim_4396 a întrebat:

De ce se produce atât de multă mâncare la nivel mondial care expiră și apoi se aruncă?
Mă uit pe rafturile magazinelor și în supermarkete că sunt o mulțime de produse alimentare care nu prea se vând și ajung în cele din urmă la gunoi.
Cui folosește această producție în masă?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Se merge pe premisa ca mai bine ai prea mult in loc de prea puțin. Supermarketerule oricum vand destul cat sa faca un profit ce le permite sa ignore pierderile de la ce nu se vinde.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pierderile firmei sunt incluse in pretul de vanzare si le platesti TU, cumparatorul.
Exceptie este doar la producator, daca nu reuseste sa-si vanda recolta (pretul de cumparare fiind dictat de samsari).

| anonimuIl a răspuns:

Folosește producătorilor și hipermarketurilor care vând mâncare.

| MorcovMajestic a răspuns:

De unde stii ca se arunca, stai cu ochii pe tomberoanele lor? Daca un produs nu se vinde, nu se mai aduce ca se pierd bani.

| ENKIxxxxxx a răspuns:

Inca traim in delirul consumerismului, care va lua sfarsit anul acesta sau sigur anul viitor. Productia aceasta in masa si momentan abundenta produselor are unul din motive acela ca, costul de productie a alimentelor si altor produse de proasta calitate este inca mic. Sunt multe explicatii, aici nu este loc pentru ele.